Z dostavby atómovky v Mochovciach sa stáva nekonečný príbeh, ale v prípade tretieho bloku už vidieť svetlo na konci tunela

Jadrová elektráreň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Tretí mochovský blok Atómovej elektrárne Mochovce by mal začať vyrábať elektrinu už začiatkom budúceho roka.

„Z dostavby tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach sa stáva taký nekonečný príbeh. V prípade tretieho bloku však už vidíme svetlo na konci tunela. To znamená, tretí blok by mal na budúci rok, v januári alebo vo februári, ísť do prevádzky. Malo by tam byť zavezené jadrové palivo a mala by sa začať skúšobná prevádzka,“ povedal pre agentúru SITA na EXPO 2O2O v Dubaji štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Sťažnosť Rakúšanov navrhujú zamietnuť

Termín zavezenia jadrového paliva do reaktora tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce závisí od postupu druhostupňového orgánu Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD), ktorý je oprávnený rozhodnúť o podaných rozkladoch.

V každom prípade, na zavezenie prvej palivovej kazety do reaktora tretieho bloku musí mať spoločnosť Slovenské elektrárne právoplatné povolenie na uvádzanie jadrového bloku do prevádzky.

Rozkladová respektíve odvolacia komisia zložená z externých špecialistov odporučila predsedníčke ÚJD Marte Žiakovej, ako druhostupňovému správnemu orgánu, odvolanie rakúskej organizácie Global 2000 zamietnuť a potvrdiť prvostupňové rozhodnutie úradu.

Aktuálne sa druhostupňový orgán venuje štúdiu dokumentácie a ďalších podkladov a dôkazov a pripravuje návrh druhostupňového rozhodnutia.

Suma sa niekoľkokrát navyšovala

Pôvodné termíny dostavby dvoch mochovských jadrových blokov boli roky 2012, resp. 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali. Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 6,2 miliardy eur.

Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby plánovali elektrárne minúť necelé tri miliardy eur. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.

Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny. Na dostavbe Mochoviec sa zúčastnilo približne 450 dodávateľských subjektov.

V čase vrcholu výstavby v Mochovciach na stavenisku pracovalo takmer sedemtisíc ľudí, ktorí spolu odpracovali doteraz viac ako 103 miliónov človekohodín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marta Žiaková
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceSE Slovenské elektrárneÚJD Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky