V Prievidzi by mal vyrásť nový zdroj tepla, nahradí uhoľnú výrobu z Elektrárne Nováky

Nováky Slovenské elektrárne elektrárne
Bloky č. 1 a 2 Elektrární Nováky Foto: ilustračné, seas.sk

Spoločnosť Prievidzské tepelné hospodárstvo chce do dvoch rokov vybudovať nový zdroj tepla pre systém centrálneho zásobovania teplom mesta Prievidza.

Zámer v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) predložila firma odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Prievidzi. Celkové finančné náklady stavby odhadol investor na 20 miliónov eur.

Výkon je plánovaný na 13,75 MW

Dôvodom rozsiahlej investície je ukončenie výroby tepla z domáceho uhlia v 14 kilometrov vzdialenej Elektrárni Nováky na konci roka 2023.

Nový zdroj tepla bude podľa predložených podkladov pozostávať zo základného zdroja situovaného v areáli bývalej bane Cigeľ a špičkového zdroja situovaného v meste Prievidza.

Súhrnný výkon tepelného zdroja v banskom areáli je plánovaný na 13,75 MW.

Oba zdroje budú prepojené horúcovodom

Pôvodný zdroj plánujú zrekonštruovať na drevnú štiepku, pribudnúť by mali strojovňa na tepelné čerpadlá, kogeneračná jednotka a termosolárny systém na ohrev banských vôd. Navrhovaný výkon zdroja v Prievidzi je 35 MW a predstavuje ho nová kotolňa na zemný plyn.

Oba tepelné zdroje budú prepojené horúcovodom. Investor jeho pôvodnú trasu zmenil a po novom bude smerovať z areálu bývalej bane Cigeľ západným smerom severne od zastavaného územia obce Sebedražie v koridore Vlčieho kanála. S výstavbou nového zdroja tepla chce investor začať v novembri tohto roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Elektrárne Nováky