Viaceré regióny Slovenska získajú kvalitnejšie zásobovanie energiou, vďaka eurofondom sa dočkáme modernejších sietí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Spoločnosti Západoslovenská distribučná (ZSD) a Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) pokračujú v zavádzaní najnovších inteligentných technológií na automatizované riadenie distribučnej a prenosovej sústavy.

V regiónoch západného a juhozápadného Slovenska sa moderné inteligentné siete (Smart Grid) budujú vďaka projektom spoločného záujmu (PCI) ACON a Danube InGrid, spolufinancovaným Európskou úniou.

Vyšší komfort pre zákazníkov

Projekt ACON sa realizuje od roku 2018. Od začiatku projektu sa vybudovalo 160 kilometrov optických trás na vysokonapäťovej úrovni, bolo zmodernizovaných niekoľko trafostaníc inštaláciou smart prvkov.

„Vďaka zrealizovaným investíciám pocíti zvýšený zákaznícky komfort vyše 190 tisíc zákazníkov, predovšetkým v okresoch Malacky, Senica, Skalica, Myjava, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín, ako aj ďalší zákazníci z regiónu južnej a východnej časti Českej republiky,“ uviedol predseda predstavenstva ZSD Tomáš Turek.

V tomto roku energetici ukončia výstavbu strategickej elektrickej stanice 110/22kV Borský Svätý Jur, ktorá zvýši spoľahlivosť zásobovania elektrickou energiou nielen existujúcich, ale aj umožní pripojenie nových potenciálnych zákazníkov. Stanica prispeje aj k prepojeniu energetickej sústavy medzi Slovenskou a Českou republikou.

Výstavba optických trás

V rámci projektu Danube InGrid sa už taktiež rozbehli realizačné práce. Konkrétne ide o výstavbu optických prepojení medzi elektrickými stanicami v lokalitách Sereď a Vráble realizovanú ZSD. Výstavba optických trás na distribučných vedeniach umožňuje pripravovať infraštruktúru pre budúce nasadenie automatizácie.

V projekte Danube InGrid plánuje ZSD zrealizovať približne 320 kilometrov optických trás. Zároveň sa plánuje realizácia 150 smart trafostaníc, výstavba elektrických staníc 110/22kV Mierovo a 110/22kV Vajnory a taktiež realizácia IT projektov zameraných na smart grid a budovanie dátovej platformy pre výmenu dát s maďarskou distribučnou spoločnosťou E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt.

Využívanie inteligentných sietí

Projekt Danube InGrid je zameraný na modernizáciu elektrizačnej sústavy smerom k efektívnejšej spolupráci medzi prevádzkovateľom prenosovej a distribučnej siete. Ich prepojenie bude realizované vybudovaním novej elektrickej stanice vo Vajnoroch.

Na úrovni prenosovej sústavy SEPS plánuje výstavbu inteligentnej diaľkovo ovládanej rozvodne 400 kV vrátane výstavby dvoch 400 kV nadzemných vedení so zapojením do existujúcich elektrických staníc Stupava a Podunajské Biskupice. S vybudovaním novej stanice súvisí aj modernizácia a rozšírenie v elektrických staniciach Podunajské Biskupice a Stupava.

„Vzhľadom na narastajúci počet užívateľov elektrizačnej siete je potrebné aktívne podporovať, zavádzať a využívať technológie inteligentných sietí na predchádzanie porúch. Zavádzanie inteligentných technológií umožní rozvoj ďalšej modernej energetickej infraštruktúry nevyhnutnej pre rýchlo sa rozrastajúce mestá,“ konštatoval predseda predstavenstva SEPS Peter Dovhun.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter DovhunTomáš Turek
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústavaZSD Západoslovenská distribučná