Von Der Leyenová predstavila ambiciózny plán, Európa sa sústredí na zelené energie a Rusko pripraví o miliardy eur

Ursula von der Leyenová
Šéfka EK Ursula von der Leyenová. Foto: SITA/AP

Európska komisia (EK) ohlásila plán zrušenia závislosti 27-člennej Európskej únie (EÚ) od ruských energií v súvislosti s vojnou Kremľa na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Investície do zelenej energie

Balík v hodnote takmer 300 miliárd eur, ktorý EK navrhla v stredu, zahŕňa investície do efektívnejšieho využívania energií a zrýchlenia projektov výroby energie z obnoviteľných zdrojov.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová uviedla, že súčasťou balíka sú granty v sume približne 72 miliárd eur a úvery v objeme 225 miliárd eur.

Redukcia energetickej závislosti

Balík označený ako REPowerEU predpokladá napríklad aj financovanie investícií v sume zhruba dve miliardy eur v krajinách, ktoré sú vysoko závislé od ruskej ropy. Cieľom balíka je to, aby členské štáty EÚ začali redukovať závislosť od ruských fosílnych palív v tomto roku.

Cieľom je pripraviť Rusko o príjmy v objeme desiatok miliárd eur a posilniť politiku únie v oblasti ochrany klímy. „Posúvame naše ambície na ďalšiu úroveň, aby sme zaručili, že sa čo najskôr staneme nezávislými od ruských fosílnych palív,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ursula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)