Sobotňajšie zápasy na MS vo futbale
Iránsky futbalista Andranik Teymourian v súboji s Argentínčanom Lionelom Messim počas sobotňajšieho zápasu F-skupiny na svetovom šampionáte v Brazílii. Foto: SITA/AP

BELO HORIZONTE 21. júna (WEBNOVINY) – Tesné víťazstvo Argentíny nad Iránom 1:0 sa zrodilo v sobotňajšom zápase F-skupiny XX. majstrovstiev sveta vo futbale na Estadio Mineriao v Belo Horizonte.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

Argentínsky triumf zabezpečil v „hodine dvanástej“ – v nadstavenom čase – kapitán Lionel Messi typickou strelou spoza šestnástky. Juhoamerický tím je so šiestimi bodmi už istým postupujúcim do osemfinále, Iránu zostal na konte 1 bod za vstupnú remízu s Nigériou 0:0.

Obrazom: Sobotňajšie zápasy na MS vo futbale

Favorizovaným Argentínčanom sa dlho nedarilo prekonať obranný val ázijského tímu. Hoci mali futbalisti z krajiny dvojnásobných majstrov sveta oveľa viac z hry, najväčšie šance spálili iránski hlavičkári. V závere prvého polčasu mohol otvoriť skóre Hosseini a po zmene strán Ghoochannejhad či Dejagah.

Napokon sa však futbalový osud s Iráncami nepekne zahral a Messiho gól im vyfúkol zrejme zaslúžený bod. Strelecký klenot FC Barcelona zaznamenal druhý gól na MS 2014 a celkovo štyridsiaty v argentínskom drese.

Výsledok – F-skupina:
Argentína – Irán 1:0 (0:0)

Gól: 90.+ Messi, ŽK: 54. Nekounam, 73. Shojaei (Irán), rozhodovali: Mazič – Ristič, Djurdjevič (všetci Srb.), 58 000 divákov

Argentína: S. Romero – Zabaleta, F. Fernández, Garay, Rojo – Gago, Mascherano, Á. di María (90.+ Biglia) – Messi, Higuaín (76. Palacio), Agüero (76. Lavezzi)

Irán: A. Haghighi – Hosseini, Sadeghi, Montazeri, Pooladi – Teymourian, Nekounam – Dejagah (84. Jahanbakhsh), Shojaei (76. Heydari), Hajsafi (88. R. Haghighi) – Ghoochannejhad

Tabuľka F-skupiny:

1. Argentína 2 2 0 0 3:1 6 – istý postup do osemfinále

2. Nigéria 2 1 1 0 1:0 4

3. Irán 2 0 1 1 0:1 1

4. Bosna a Hercegovina 2 0 0 2 1:3 0

I. polčas

Od úvodných minút bolo zrejmé, kto bude v tomto zápase útočiť a kto zasa brániť. Iránci si dávali vzadu pozor na chybu a argentínsky tlak sa končil zväčša pred šestnástkou súpera. V 14. min Gago pekne vysunul Higuaína, ale brankár Haghighi stačil zmenšiť strelecký uhol útočníkovi Realu Madrid a ten zakončil len do jeho nôh. O päť minút neskôr pálil Di María spoza šestnástky nad bránku Iránu a v 24. min po rohu Di Maríu obranca Roja hlavičkoval tesne vedľa iránskej bránky.

Jednosmerne vedený zápas dokumentovalo aj držanie lopty, ktoré bolo po 25 minútach 76% k 24% v prospech Argentíny. Po polhodine hry mohol otvoriť skóre argentínsky líder Messi, ale z priameho kopu z ideálnej vzdialenosti 20 m prestrelil. Neujala sa ani Rojova hlavička o niečo neskôr, a tak konečne pohrozili Ázijčania. V 42. min po rohu Dejagaha v šestnástke Argentíny najvyššie vyskočil obranca Iránu Hosseini, ale hlavou mieril nad bránku Romera.

II. polčas

Po zmene strán už prišla vážna šanca iránskeho tímu. Po centri Dejagaha mal prvý gól na hlave Ghoochannejhad, ale Romero reflexívne vyrazil loptu. Na druhej strane sa po hodine hry rútil dopredu Messi – jeho strela skončila tesne vedľa pravej žrde. Ďalšiu veľkú šancu spálil Irán – v 67. min zachránil Argentínčanov po skvelej hlavičke Dejagaha opäť brankár Romero, ktorý loptu smerujúcu pod brvno vytlačil na roh.

Potom prišli možnosti Messiho (z priameho kopu trafil bočnú sieť) a Di Maríu, ktorý mieril do Haghighiho. Romero spasil Argentínu ešte raz, keď v 87. min zneškodnil strelu Ghoochannejhada. Keď sa už zdalo, že zápas sa skončí zaslúženou deľbou bodov, ukázal svoj kaliber Lionel Messi. V druhej minúte nadstaveného času sa uvoľnil a strelou spoza šestnástky zachránil víťazstvo pre juhoamerického favorita – 1:0

Hlasy trénerov:

Alejandro Sabella (Arg.): „V prvom polčase sme mali tri štyri, možno päť šancí. Nevyužili sme ich. Potom nám Iránci veľmi znepríjemnili život. Keď však máte v tíme Messiho, možné je všetko.“

Carlos Queiroz (tréner Iránu): „Dva faktory dnes rozhodli o našej prehre – Lionel Messi a rozhodca.“