Milan Jurčina
Sprava: Slovenský hokejista Milan Jurčina (27)v službách New York Islanders v súboji o puk za bránkou s Milan Michalek (9) z Ottawy Senators v rámci vzájomného súboja zámorskej NHL. Foto: SITA/AP

NEW YORK 20. februára (WEBNOVINY) – V pondelok boli v zámorskej hokejovej NHL na programe iba dve stretnutia a v každom z nich sa gólovo presadilo len jedno mužstvo, diváci sa napriek tomu nemohli sťažovať na nedostatok gólovej úrody.

New York Islanders podľahli doma Ottawe vysoko 0:6 a iba o málo menší výprask 0:5 si z ľadu Caroliny odvážajú hráči Washington Capitals.

Ottawskí „senátori“ nepricestovali do New Yorku so zbytočným rešpektom, po necelých sto sekundách viedli 2:0. Už v druhej minúte sa gólman „ostrovanov“ Kevin Poulin rozhodol dopozerať zápas zo striedačky, viacero návštevníkov Nassau Coliseum v tom čase ešte zrejme nezaujalo svoje miesta. Ottawa naplno využila výhodu štvordňového voľna.

Najproduktívnejším hráčom Erik Karlsson

Nhl

Pri chuti bol predovšetkým najproduktívnejší obranca súťaže Erik Karlsson, autor dvoch gólov a rovnakého počtu prihrávok. Dva góly zaznamenal center Jason Spezza a presadili sa aj ďalší dvaja zadáci Chris Phillips a Brian Lee. „Výsledok hovorí za všetko. Moji hráči si dostatočne oddýchli a už boli hladní po hokeji. Výborné bolo, že sa nám podarilo rýchlo získať dvojgólový náskok, položili sme tým základ nášho víťazstva,“ nechal sa počuť kouč kanadského tímu Paul MacLean.

„Musím sa poďakovať spoluhráčom za to, že príkladne čistili priestor pred bránkou,“ povedal gólman Craig Anderson, ktorý dosiahol tretí zápas s čistým kontom v sezóne, a skromne dodal: „Ak vidíte na puk, nie je ťažké neinkasovať.“ Slovenský obranca Newyorčanov Milan Jurčina odohral viac ako 19 minút s bilanciou jedného mínusového bodu. Kouč Caroliny Kirk Muller sa v doterajších troch mesiacoch na lavičke „hurikánov“ podľa vlastných slov „učil za pochodu“, v pondelok ho jeho zverenci prvýkrát potešili výrazným víťazstvom.

Fantastický Eric Staal

Pozíciu bodového lídra potvrdil kapitán Eric Staal, ktorý sa zaskvel dvoma gólmi a asistenciou. Okrem neho sa na víťazstve domácich podieľali predovšetkým hráči, ktorých budúcnosť bola len nedávno otázna. Brankár Justin Peters, v predošlej sezóne dvojka tímu, strávil časť sezóny na farme, v pondelok dosiahol prvý kariérny shotout. Krídelník Anthony Stewart, ktorého vedenie vo februári neúspešne ponúklo iným klubom, ukončil proti Washingtonu 19-zápasové čakanie na gól. Presadil sa aj Andreas Nödl, ktorého Carolina v novembri „stiahla“ z waiver listiny, predtým pôsobil vo Philadelphii.

„Mám v kádri partiu chlapcov, ktorí nie sú veľkými hviezdami, tvrdo však pracujú pre tím a ťahajú za jeden povraz. Všetci do jedného sa obetovali pre dobro mužstva,“ tešil sa Muller. Na pondelkové meranie síl určite dlho nezabudne nováčik Justin Falk, ktorý v štvrtej minúte otvoril skóre a neskôr si premiérovo vyskúšal úlohu bitkára. Ofenzívne ladený obranca obstál v pästnej výmene s útočníkom Troyom Brouwerom nad očakávania dobre.

„Neviem, aké sú jeho boxerské kvality, týchto chlapíkov príliš nesledujem,“ povedal so smiechom 19-ročný mladík a dodal: „Nemyslím si, že pästiarske súboje budú mojou prioritnou úlohou, ak však na to príde, nemám s tým problém.“

Výsledky pondelkového stretnutia zámorskej hokejovej NHL:

New York Islanders – Ottawa Senators 0:6 (0:3, 0:1, 0:2)

Góly: 2. a 15. Karlsson, 2. a 51. Spezza, 30. Phillips, 50. Lee

Carolina Hurricanes – Washington Capitals 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)

Góly: 4. Faulk (Brent, Tlustý), 6. A. Stewart (E. Staal, Tlustý), 20. Nödl (B. Sutter), 26. E. Staal, 46. E. Staal (J. Špaček)

10. Milan Kytnár (Edmonton) 1 0 0 0 0 1 0

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, kanadských bodov, plus/mínus bodov, striel a tr. minút.

Brankári:

Jaroslav Halák (St. Louis) 32 16 10 5 1,97 92,3 6

Peter Budaj (Montreal) 8 2 5 1 2,73 90,6 0

Pozn.: Odchytané zápasy, výhry, prehry, prehry po predĺžení/sam. nájazdoch, priemer inkasovaných gólov, úspešnosť zákrokov, shutouty

27. Marián Gáborík (NY Rangers) 57 27 23 50

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií a kanadských bodov.

Najlepší strelci: 1. Steven Stamkos (Tampa Bay) 40 gólov, 2. Jevgenij Malkin (Pittsburgh) 32, 3. James Neal (Pittsburgh) a Phil Kessel (Toronto) po 30, 5. Jonathan Toews (Chicago) a Corey Perry (Anaheim) po 29, 7. Radim Vrbata (Phoenix) 28, 8. MARIÁN GÁBORÍK (NY Rangers), Scott Hartnell (Philadelphia) a Jason Spezza po 27

11. Colorado Avalanche 60 29 4 27 151:168 62

12. Minnesota Wild 59 26 9 24 131:154 61

13. Anaheim Ducks 59 25 10 24 152:168 60

14. Edmonton Oilers 58 22 6 30 153:177 50

15. Columbus Blue Jackets 59 17 7 35 136:195 41

* – líder divízie

Pozn.: Za názvom klubu nasleduje počet odohratých zápasov, víťazstiev, prehier po predĺžení a sam. nájazdoch, prehier, skóre a počet bodov)

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraClaude GirouxCorey PerryDaniel SedinEric StaalErik KarlssonHenrik SedinIľja KovaľčukJason SpezzaJevgenij MalkinJoffrey LupulJonathan toewsĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušMilan JurčinaMilan KytnárPavel DaciukPeter BudajPhil KesselSteven StamkosTomáš KopeckýZdeno Chára