Vodný slalomár Slafkovský po Seu triumfoval aj v Pau

Alexander Slafkovský

PAU 18. júna (WebNoviny.sk) – Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Alexander Slafkovský má formu ako hrom. Po minulotýždňovom podujatí v španielskom Seu d´Urgell zvíťazil v kategórii C1 aj v ďalších pretekoch Svetového pohára vo francúzskom Pau.

Majster Európy z nedávneho šampionátu v Liptovskom Mikuláši absolvoval finále v Pau bez zaváhania a jeho výsledný čas 100,43 s bol o 1,52 s lepší ako v prípade druhého Francúza Nicolasa Peschiera. Tretí skončil Japonec Takuja Haneda. Druhý slovenský zástupca vo finále Matej Beňuš po troch dvojsekundových penalizáciách obsadil celkové ôsme miesto. Istý účastník OH v Riu de Janeiro vo finále nezopakoval svoj výkon zo semifinále, kde suverénne zvíťazil práve pred Slafkovským. Tretí Slovák v Pau Marko Mirgorodský sa nekvalifikoval do finálovej desiatky, v semifinále dopádloval na 19. priečke.

Tridsaťtriročný večne vysmiaty Lipták Slafkovský v Pau postupne stupňoval svoj výkon. Po šiestom mieste v piatkovej kvalifikácii prišla druhá priečka v semifinále a napokon tesné finálové víťazstvo. Olympijský náhradník do Ria a dvojnásobný majster Európy potvrdil priebežnú líderskú pozíciu vo Svetovom pohári, po troch z piatich pretekov má na čele komfortný náskok 22 bodov pred Slovincom Anžem Berčičom. Tretia priečka patrí Francúzovi Nicolasovi Peschierovi. Beňuš je sedemnásty. Slafkovský je aj vicemajster sveta z roku 2013 a celkový víťaz SP 2012.

Ďalší útok na stupne víťazov v sobotu v Pau už slovenskému reprezentantovi nevyšiel. Mladý olympionik Jakub Grigar obsadil vo finále K1 šieste miesto, keď si pripísal 4 trestné sekundy na bránkach 4 a 17. Nebyť týchto „ťukov“, zvíťazil by, keďže najrýchlejší v cieli – Španiel Samuel Hernanz mal pri čistej jazde pred Grigarom náskok 3,26 s. Ďalší dvaja slovenskí reprezentanti v kajaku skončili svoju púť v semifinále – Andrej Málek bol tinásty a Martina Halčina klasifikovali ako devätnásteho. Vo Svetovom pohári patrí líderská pozícia Argentínčanovi Thomasovi Bersingerovi, ktorý si v Pau vypádloval siedmu priečku. Halčin je siedmy a Grigar desiaty.

V kategórii C1 ženy sa zrodilo britské víťazstvo zásluhou Mallory Franklinovej. Rodáčka z Windsoru si dala pekný darček k nedeľňajším 22. narodeninám. Najlepšia Slovenka, mladá nádej Simona Glejteková, vo finále chýbala, obsadila 11. miesto. V hodnotení SP jej po troch podujatiach patrí solídna 12. priečka.

Výsledky:

C1 muži – finále: 1. Alexander Slafkovský (SR) 100,43 s (0 trest. sekúnd), 2. Nicolas Peschier (Fr.) 101,95 (2), 3. Takuja Haneda (Jap.) 102,37 (0), 4. Anže Berčič (Slovin.) 105,76 (0), 5. Thomas Koechlin (Švaj.) 106,28 (4), 6. Adam Burgess (V. Brit.) 106,93 (2),…8. Matej Beňuš 110,48 (6),…19. Marko Mirgorodský (obaja SR) – v semifinále

Poradie vo Svetovom pohári v C1 muži (po 3 z 5 pretekov): 1. Alexander Slafkovský (SR) 152 bodov, 2. Anže Berčič (Slovin.) 130, 3. Nicolas Peschier (Fr.) 121, 4. Thomas Koechlin (Švaj.) 118, 5. Adam Burgess (V. Brit.) 105, 6. Pierre-Antoine Tillard (Fr.) 101,…16. Matej Beňuš (SR) 61

C1 ženy – finále: 1. Mallory Franklinová (V. Brit.) 122,17 s (2), 2. Jessica Foxová (Aus.) 123,18 (6), 3. Nuria Vilarrublová (Šp.) 125,44 (6),…11. Simona Glejteková (SR) – v semifinále

Poradie v SP v C1 ženy (po 3 z 5 pretekov): 1. Mallory Franklinová 157 bodov, Kimberly Woodsová (obe V. Brit.) 137, 3. Nuria Vilarrublová (Šp.) 119,…12. Simona Glejteková (SR) 58

K1 muži – finále: 1. Samuel Hernanz (Šp.) 93,54 s (0), 2. Mathieu Biazizzo 93,71 (0), 3. Sébastien Combot (Fr.) 94,26 (0),…6. Jakub Grigar 96,80 (4),…13. Andrej Málek,…19. Martin Halčin (všetci SR) – v semifinále

Poradie v SP v K1 muži (po 3 z 5 pretekov): 1. Thomas Bersinger (Arg.) 124 bodov, 2. Vít Přindiš (ČR) 120, 3. Dariusz Popiela (Poľ.) 113,…7. Martin Halčin 99,…10. Jakub Grigar 97,…34. Andrej Málek (všetci SR) 36.

Viac k osobe Alexander SlafkovskýAndrej MálekJakub GrigarMarko MirgorodskýMartin HalčinMatej Beňuš