Dočkajú sa Slováci s deťmi rodičovského bonusu? Sulíkovo ministerstvo nesúhlasí a má niekoľko výhrad

Richard Sulík
Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Rezort hospodárstva vedený predsedom SaS Richardom Sulíkom zásadne nesúhlasí s tým, aby sa od roku 2023 na Slovensku zaviedol rodičovský bonus.

Zásadné pripomienky ministerstvo hospodárstva vznieslo aj voči zrušeniu stropov na platenie sociálnych odvodov a voči zvýšeniu maximálnych súm nemocenských dávok a dávok v nezamestnanosti.

Treba znížiť daňovo-odvodovú záťaž

„Žiadame predkladateľa, aby upustil od zavedenia nového druhu dôchodku – rodičovského dôchodku,“ odkázalo ministerstvo hospodárstva rezortu práce a sociálnych vecí. Upozorňuje na to, že rodičovský dôchodok by sa financoval cez zvýšenie odvodov s ambíciou ďalšieho zvyšovania odvodov v budúcnosti.

„Pre zlepšenie konkurencieschopnosti Slovenska je potrebné znižovať daňovo-odvodovú záťaž, a nie vytvárať nekryté rozpočtové bremená do budúcnosti, ktoré vedú k zvýšeniu daňovo-odvodového zaťaženia a ďalšiemu znižovaniu konkurencieschopnosti Slovenska,“ tvrdí ministerstvo hospodárstva.

Vyplácanie rodičovského dôchodku by tiež podľa rezortu zvýšilo byrokratickú záťaž. Súčasná vláda sa pritom v programovom vyhlásení vlády zaviazala nezvyšovať daňové a odvodové zaťaženie, upozorňuje ministerstvo hospodárstva.

Menej lákavé Slovensko

Ministerstvo tiež zásadne nesúhlasí so zrušením maximálnych mesačných vymeriavacích základov na platenie sociálneho poistenia. „Zvýši sa celkové daňovo-odvodové zaťaženie na pozíciách, kde sa tvorí vysoká pridaná hodnota,“ varuje rezort.

Týmto krokom podľa ministerstva hospodárstva klesne konkurencieschopnosť Slovenska, vysoké odvodové zaťaženie spôsobí obmedzenie tvorby vysokokvalifikovaných pracovných pozícií na Slovensku a zvýši sa riziko presunu tých existujúcich do zahraničia.

„Slovensko by sa stalo menej výhodným pre podnikateľov a manažérov prinášajúcich inovácie a know-how a tiež pre zahraničných investorov,“ odkázal rezort hospodárstva ministerstvu práce a sociálnych vecí.

Chýba im odôvodnenie

Rezort hospodárstva má zásadné výhrady aj k zvýšeniu maximálnych súm nemocenských dávok a dávok v nezamestnanosti.

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR neodôvodnilo spoločenskú ani sociálnu potrebu navrhovaného zvýšenia maximálneho materského z 1 669,50 eura na 2 087 eur mesačne, maximálneho nemocenského z 1 224 eur na 1 530 eur mesačne, či maximálnej dávky v nezamestnanosti z 1 113 eur na 1 391 eur mesačne,“ tvrdí ministerstvo. Takéto zvýšenie dávok by si z rozpočtu Sociálnej poisťovne vyžiadalo 43 miliónov eur ročne.

Zavedenie rodičovského bonusu

Od začiatku roka 2023 by sa mal na Slovensku zaviesť rodičovský bonus. Dieťa pracujúce na Slovensku bude môcť odviesť každému rodičovi na penzii 2,5 percenta z hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu.

Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Zavedenie rodičovského bonusu je súčasťou návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý rezort práce koncom júla predložil do pripomienkového konania.

Negatívny dopad na tisícky ľudí

Maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie sa má zrušiť. Podľa ministerstva práce a sociálnych vecí sa to negatívne dotkne menej ako 50-tisíc ľudí zarábajúcich viac ako 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku.

Tento krok chce rezort práce kompenzovať tým, že sa zvýši maximálny vymeriavací základ na výpočet nemocenských dávok a dávok v nezamestnanosti zo súčasného 2-násobku na 2,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie Ministerstvo hospodárstvaMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSaS Sloboda a SolidaritaSociálna poisťovňaVláda SR