Lízingový trh vlani poklesol dvojciferným tempom, vývoj ovplyvnil aj odklad splátok

General motors auta autá lízing
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Lízingový trh v minulom roku klesol. Ako ďalej informovala Asociácia leasingových spoločností SR, obstarávacia cena financovaných predmetov sa znížila zhruba o 17,5 % na odhadovanú sumu 2,3 mld. eur.

Táto suma zahŕňa aj predpokladané výsledky spoločnosti Volkswagen Finančné služby Slovensko, ktorá však nie je členom asociácie. Obstarávacia cena predmetov financovaných čisto členov asociácie sa vlani znížila o 18 % na 2,097 mld. eur.

Najhlbší pokles mali nákladné autá

Z hlavných komodít mala vlani najmenší medziročný pokles financovania komodita osobných a úžitkových automobilov. O niečo horšie sa medziročne vyvíjalo financovanie strojov, zariadení a technológií. Najhlbší pokles zaznamenalo financovanie nákladných vozidiel.

Vývoj na lízingovom trhu sa v minulom roku niesol aj v znamení odkladov splátok lízingov a úverov. Približne polovica všetkých odkladov bola na základe zákonných opatrení a druhá polovica nad rámec, teda len na základe dohody klienta a lízingovej spoločnosti.

Stále dostávajú žiadosti

„Členovia asociácie odložili v celom minulom roku splátky úverov a lízingov u viac ako 30-tisíc zmlúv, pričom išlo o klientov s angažovanosťou viac ako 1 mld. eur. V niektorých odvetviach slovenského hospodárstva lízingové spoločnosti ešte stále dostávajú žiadosti o odklad splátok. Ide napríklad o prevádzkovateľov rekreačnej autobusovej dopravy,“ objasnil predseda lízingovej asociácie Richard Daubner.

Lízingová asociácia očakáva, že do budúcnosti bude rast investícií pokračovať. Modernizácia je totiž podľa nich v súčasnej dynamickej dobe priam nevyhnutná, a to pre udržanie konkurencieschopnosti podnikateľov, ktorí si nemôžu dovoliť nemodernizovať svoje výrobné prostriedky.

Nevyhnutná je dekarbonizácia dopravy

Modernizačný trend rovnako podľa lízingovej asociácie podporuje neustále sa zvyšujúca digitalizácia a inovatívnosť, a to vo všetkých sférach ekonomiky. „A nakoniec, v rámci záväzku Európskej únie o uhlíkovej neutralite v roku 2050, je priam nevyhnutné čoraz viac investovať do nových zelených technológií vo všetkých oblastiach hospodárstva,“ konštatuje asociácia.

Vzhľadom na zvýšený rast priemerného veku registrovaných vozidiel je pre Slovensko podľa asociácie nevyhnutná dekarbonizácia dopravy. „Preto spoločne s inými zamestnávateľskými združeniami navrhujeme opatrenia na zvýšenie využívania vozidiel s alternatívnym pohonom. Prvou z možností, ako zvýšiť podiel vozidiel s nízkymi emisiami, je využiť dlho očakávaný plán obnovy,“ informuje asociácia. Považujú za nevyhnutné zvýšiť atraktivitu využívania vozidiel s nízkymi emisiami, a to priamou dotáciou na nákup vozidla a taktiež daňovými a inými zvýhodneniami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Asociácia leasingových spoločností SR