Slováci si siahnu v nasledujúcich mesiacoch hlbšie do vrecka, ceny by mali podľa analytikov naďalej rásť

potraviny, ceny, obchod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ceny by mali podľa odhadov analytikov pozvoľna rásť aj v nasledujúcich mesiacoch. No skokové zrýchlenie inflácie podobné tomu v predchádzajúcich mesiacoch nateraz už neočakávajú.

Tempo rastu zosilnie

Medziročná inflácia v júli vzrástla na 3,3 % a dosiahla najvyššiu hodnotu od konca roka 2012. Výrazne ju ťahali hore podľa úradu vyššie ceny za dopravu, okrem palív aj nákup áut a cestná osobná doprava a opäť dynamickejšie rastúce ceny potravín.

Medziročný rast cien potravín podľa analytikov Národnej banky Slovenska zrýchlil. Prispel výraznou mierou k najvyššej inflácii na Slovensku za posledných niekoľko rokov. Tempo rastu cien potravín by malo podľa centrálnej banky ešte zosilnieť, ceny agrokomodít sa naďalej pohybujú v blízkosti niekoľkoročných maxím.

Dodávateľské reťazce majú problémy

Ako ďalej pre agentúru SITA povedal analytik  Tatra banky Tibor Lörincz, inflácia môže do konca roka na medziročnej báze mierne rásť. K rastu cien prispeli hlavne vyššie ceny potravín a energií, ktoré sú veľmi volatilné.

„A nie je to tak dávno, čo ťahali infláciu nadol ceny energií v roku 2020, ceny potravín na začiatku 2021. Aj po očistení o tieto ceny je však inflácia približne jeden bod nad dvojpercentným inflačným cieľom. Toto zvýšenie inflácie však pripisujeme primárne problémom dodávateľských reťazcov po pandémii. Akonáhle sa stabilizujú dodávateľské reťazce, aj inflácia by mala poklesnúť,“ poznamenal Lörincz.

Dočasné inflačné tlaky

Slovenská sporiteľňa do ďalších mesiacov tohto roka predpokladá zvýšenú mieru inflácie, kulminujúcu približne v budúcom mesiaci s postupným zvoľnením jej tempa.

„Ekonomika však v súčasnosti čelí niekoľkým ťažko predvídateľným faktorom, ktoré môžu rast cien v druhej polovici roka ešte významne ovplyvniť. Napríklad dĺžka trvania a rozsah problémov s čipmi, tretia vlna pandémie a jej sila na Slovensku i vo svete, či miera oživenia dopytu,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Vo všeobecnosti však považuje väčšinu z týchto inflačných tlakov za dočasné.

Zrýchľovanie cien služieb neočakávajú

Infláciu cez ceny tovarov by podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka dočasne mohli nahor tlačiť vyššie ceny vstupov vo výrobnom procese. Naopak, ďalšie citeľnejšie zrýchľovanie cien služieb nateraz už neočakáva, v dôsledku len pomaly sa zotavujúceho spotrebného dopytu a dočasne utlmeného rastu miezd.

„Silný bázicky efekt pri cenách pohonných hmôt by mal v nasledujúcich mesiacoch rovnako slabnúť. Napriek tomu by si ceny pohonných hmôt aj najbližších mesiacoch mali udržať dvojciferné dynamiky medziročného rastu,“ dodal Koršňák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMatej HorňákTibor Lörincz
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSlovenská sporiteľňaTatra bankaUniCredit Bank