Stav úverov na bývanie vzrástol, na konci júla presiahol sumu 35 miliárd eur

Hypotéka, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

Stav úverov na bývanie v júli vzrástol. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ku koncu siedmeho mesiaca to bola suma 35,253 mld. eur pri medziročnom náraste o 10,6 %. Za posledných viac ako desať rokov sa objem úverov na bývanie výrazne zvýšil, v roku 2009 to pritom nebola ani suma 10 mld. eur.

Najvyššie trhové dvojciferné podiely majú v rámci úverov na bývanie dlhodobo Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, Tatra banka a ČSOB. Ostatné banky majú podiel pod desať percent.

O úvery na bývanie je stále záujem

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla analytička 365.bank Jana Glasová, dopyt po úveroch zostáva aj naďalej pod tlakom ekonomickej recesie spôsobenej koronavírusom. Koronakríza síce obmedzila možnosti ľudí, čo sa týka financovania bývania aj spotreby, ale výrazný dopad má len na spotrebné úvery.

„Záujem o úvery na bývanie naďalej pretrváva a očakávame, že aj pretrvávať bude. Riešenie nového bývania alebo rekonštrukcie je totiž dôležitejšie ako financovanie spotreby. A stále platí, že dopyt po hypotékach je ťahaný smerom nahor nízkymi úrokovými sadzbami na trhu,“ povedala Glasová.

Pravidlá na poskytovanie úverov sú prísne

Na druhej strane, možnosti našincov na získanie úveru sú obmedzované prísnejšími pravidlami na poskytovanie úverov zo strany Národnej banky Slovenska. Tie kontrolujú a regulujú úroveň zadlženosti obyvateľov tak, aby nebola príliš vysoká a aby dlžníci boli schopní splácať svoje úvery aj po prípadnom zvýšení úrokových sadzieb.

Z dlhodobejšieho hľadiska je totiž potrebné počítať podľa Glasovej s tým, že úrokové sadzby sa budú zvyšovať. Takže tieto pravidlá centrálnej banky obmedzujú možnosti ľudí získavať úvery a tým pádom znižujú aj dopyt po úveroch.

Úvery na bývanie poskytuje 17 bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie postupne začali nahrádzať klasické hypotéky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie 365 bankČSOB Československá obchodná bankaNBS Národná banka SlovenskaSlovenská sporiteľňaTatra bankaVÚB Všeobecná úverová banka