Koncom júla by mala vzniknúť agentúra na podporu nájomného bývania, bude určovať kde a kto ich postaví

Výstavba bytov
Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com

Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania má vzniknúť do 31. júla tohto roka, zakladateľskú zmluvu o jej založení uzatvoria Úrad vlády SR a Ministerstvo financií SR.

Štátna podpora bývania

Vláda má odsúhlasiť aj stanovy agentúry a poveriť zabezpečením založenia agentúry do uvedeného termínu podpredsedu vlády Štefana Holého (nom. Sme rodina) a ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). Návrh na založenie Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania je už na pripomienkovaní, trvať bude do 24. júna.

Vznik agentúry vyplýva z nedávno schváleného zákona o štátnej podpore nájomného bývania, ktorý už podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová a účinnosť nadobudne 1. júla.

Agentúra bude mať formu záujmového združenia právnických osôb, na jej založenie je potrebná zakladateľská zmluva a stanovy určia napríklad zásady jej hospodárenia.

Agentúra bude vytvárať podmienky a nástroje pre rozvoj štátom podporovaného nájomného bývania, má určovať pravidlá a zabezpečovať výber investičných partnerov.

Fungovanie a štruktúra agentúry

Agentúra bude aj vlastníkom finančných prostriedkov garančného fondu, na jej návrh bude vláda schvaľovať investičných partnerov aj uzatváranie investičných zmlúv.

Členmi agentúry okrem zakladateľov budú investiční partneri. Štatutárnym orgánom agentúry bude predstavenstvo, jeho dvaja členovia zastupujúci zakladateľov budú mať funkčné obdobie päť rokov.

Generálny riaditeľ bude výkonným orgánom agentúry, volí ho členská schôdza najviac na päť rokov, dozorná rada so štyrmi členmi bude kontrolným orgánom.

Podľa zákona o štátnej podpore nájomného bývania úrad vlády a ministerstvo financií majú poskytnú na činnosť agentúry na rok 2022 príspevok po 333-tisíc eur, teda spolu vo výške 666-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičŠtefan Holý
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRÚV Úrad vlády SR