Trhu priemyselných a logistických nehnuteľností sa počas pandémie darilo, narástol o viac ako trojnásobok

Výrobná hala
Foto: ilustračné, Thinkstock

Trh priemyselných a logistických nehnuteľností narástol o viac ako trojnásobok. Vyplýva to z tlačovej správy spoločnosti JLL.

„Slovenský realitný trh v prvom kvartáli tohto roka prvýkrát prekročil hranicu tri milióny metrov štvorcových existujúcej priemyselnej a logistickej plochy, čo znamená, že za poslednú dekádu narástol o viac ako trojnásobok,“ uvádza spoločnosť s tým, že pre segment logistických a priemyselných nehnuteľností bol rok 2020, aj napriek medziročnému poklesu obchodu v prvých troch kvartáloch o 40 percent, objemovo silnejší ako rok 2019.

„Ani pandémia tento sektor neoslabila a dokázal si udržať svoje dlhoročné dominantné postavenie na slovenskom realitnom trhu,“ dodáva spoločnosť.

Najväčšia transakcia bola v Trenčíne

Rok 2021 začal v prvom kvartáli podpisom nájomných zmlúv na úrovni 88 500 metrov štvorcových. „Nové nájomné kontrakty predstavovali 50-tisíc metrov štvorcových, zvyšných 38 500 metrov štvorcových tvorili obnovenia existujúcich nájomných zmlúv,“ vysvetľuje spoločnosť a dodáva, že najväčšou transakciou tohto kvartálu o výmere 26 700 metrov štvorcových bola tzv. renegociácia – predĺženie nájomnej zmluvy výrobnej spoločnosti v Redside Parku v Trenčíne.

Výmerovo druhú najväčšiu transakciu kvartálu priniesol podpis zmluvy na prenájom nových skladov výrobnej spoločnosti KB Components s plochou 16 700 metrov štvorcových v CTParku pri Žiline.

Zvýšený tlak na nájomné

„Po prvotnom pandemickom útlme počas prvého až tretieho kvartálu 2020 sme sledovali oživenie aj na Slovensku tradične silného automobilového priemyslu a vo všeobecnosti z tejto krízy najviac benefituje e-commerce, ktorý sa počas obdobia pandémie dostal na také objemy predajov, aké sa pôvodne očakávali v roku 2025 a ďalej,“ hodnotí vedúci oddelenia priemyselných a logistických nehnuteľností JLL Jakub Volner.

Pozastavenie viacerých projektov z prvej polovice minulého roka malo vplyv na zvýšenie miery neobsadených priestorov v logistických nehnuteľnostiach. „Táto situácia mala prirodzene za následok zvýšený tlak na nájomné. V závislosti od lokality kleslo dočasne nájomné v segmente priemyselných a logistických nehnuteľností v neprémiových lokalitách zhruba o 5-10 percent,“ uzavrela spoločnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jakub Volner
Firmy a inštitúcie JLL