Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Martina Lubyová
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
23. 08. 2019 12:45 Ministerstvo školstvaSlovensko od vSkolstve.skSITA

Doktorandi by mohli mať sociálne poistenie, zhodli sa ministerka Lubyová, študenti aj rektori

Ministerka školstva Martina Lubyová chce v spolupráci so Študentskou radou vysokých škôl (ŠRVŠ) a Slovenskou rektorskou konferenciou (SRK) presadiť, aby aj doktorandi mali sociálne poistenie.

Atraktívnejšie podmienky štúdia

Ako uviedla ministerka na piatkovej spoločnej tlačovej konferencii, so zástupcami študentov a rektorov sa zhodli na tom, že ich spoločným záujmom je zatraktívniť podmienky vysokoškolského štúdia na Slovensku.

„Doktorandi nemajú hradené sociálne odvody. Mnohým z nich potom neskôr v budúcnosti chýbajú roky, ktoré strávia na doktorandskom, pri započítavaní do vymeriavacieho základu dôchodku. Nemôžu ani čerpať benefity z ďalších druhov sociálneho poistenia. Je preto naším spoločným cieľom, aby sa vrátili medzi sociálnych poistencov, čo im v konečnom dôsledku zlepší sociálne zabezpečenie a zatraktívni štúdium,“ priblížila Lubyová.

Tento krok oceňuje aj predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász. „Doktorandi sú špičkoví študenti, od ktorých sa očakáva veľmi veľa, preto im musíme vytvoriť podmienky, ktoré budú pre nich atraktívne. Posledné roky sa zvyšovali štipendiá, čo je veľmi pozitívny progres. Doktorandi však nemajú sociálne poistenia a naším návrhom je, aby sa to zmenilo a boli sociálne poistení,“ objasnil Lovász.

O pôžičky môže byť väčší záujem

Ďalším prediskutovaným návrhom na piatkovom spoločnom rokovaní bolo zatraktívnenie študentských pôžičiek. ŠRVŠ totiž signalizovala, že keby boli podmienky nastavené inak, tak by bol o tento druh pôžičiek ešte väčší záujem.

„V septembri preto vytvoríme pracovnú skupinu, ktorú budú tvoriť zástupcovia študentov, ministerstva školstva a Fondu na podporu vzdelávania. V tejto pracovnej skupine sa budeme rozprávať o tom, akým spôsobom sa dá novelizovať legislatíva, aby boli pôžičky pre študentov ešte viac atraktívnejšie,“ povedala ministerka školstva a dodala, že v minulom roku bolo z Fondu na podporu vzdelávania na tento účel vyčlenených päť miliónov eur, z toho 2,3 milióna eur pre pedagógov a 2,7 milióna eur pre študentov.

Predseda ŠRVŠ v tejto súvislosti uviedol, že študentské pôžičky sú veľmi vďačnou podporou pre študentov. „Atraktivita študentských pôžičiek bohužiaľ v posledných rokoch klesala, a to aj z toho dôvodu, že nebol dostatok finančných prostriedkov. Teraz sme však v lepšej fáze, keďže sa navýšila suma, ktorú Fond na podporu vzdelávania poskytne študentom,“ priblížil Lovász.

Priblíženie k vyspelým krajinám

Zároveň zdôraznil, že ŠRVŠ navrhuje, aby sa zaviedli pôžičky bez úrokovej sadzby pre študentov zo sociálne slabšieho prostredia. „Aj takouto formou chceme týchto študentov viac podporiť,“ dodal predseda ŠRVŠ.

Oba tieto návrhy víta aj prezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil. „Sú to dobré kroky a pevne verím, že sa priblížime k vyspelým krajinám, kde študenti vo vysokej miere čerpajú pôžičky a kde sú aj doktorandi sociálne poistení,“ zdôvodnil prezident SRK.

Ministerka školstva Martina Lubyová si vie predstaviť, že tieto návrhy by sa dali v blízkej dobe presadiť aj formou poslaneckého návrhu, ak na nich bude všeobecná politická zhoda.

K téme

Školy sú nespokojné s internetovým pripojením od štátu, mnohé si radšej zaplatia iné Video: Ministerka Lubyová rozdá školám milióny eur, chce atraktívnejšie stáže pre budúcich učiteľov

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X