Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
poradenstvo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
18. 07. 2019 8:28 InéSlovensko od vSkolstve.skSITA

Kariéroví poradcovia na školách budú mať viac povinností, novela zákona prinesie viacero zmien

Systém kariérového poradenstva na základných a stredných školách sa od nového školského roka zmení. Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva, novela školského zákona prinesie od 1. septembra v tejto oblasti viacero noviniek.

Ich cieľom je zvýšiť efektivitu poradenstva pre žiakov a študentov a zároveň pomôcť učiteľom, ktorí mali doteraz kariérové poradenstvo na starosti.

Cieľom tejto novelizácie je zosúladiť kariérový vývin žiaka s jeho individuálnymi predpokladmi a záujmami a potrebami trhu práce,“ približuje ministerstvo.

Poradenstvo budú robiť nielen školy

Činnosti kariérového poradenstva budú po novom samostatné činnosti v rámci psychologického a výchovného poradenstva a robiť ich budú školy a centrá pedagogicko-psychologického poradenstva.

V školách a školských zariadeniach bude mať kariérový poradca na starosti výchovnú, poradenskú a informačnú činnosť pre študentov.

V centrách pedagogicko-psychologického poradenstva bude poradca vykonávať diagnostickú a koordinačnú činnosť. „Týmto krokom sledujeme zabezpečenie čo najkomplexnejších a najefektívnejších služieb,“ objasňuje rezort školstva.

Poradcovia budú mať viac povinností

V prípade, že v škole nie je zriadená pozícia kariérového poradcu, zodpovednosť preberie výchovný poradca. „Riaditeľ môže vo vnútornom predpise určiť kariérovú pozíciu školskému poradcovi, ktorý vykonáva špecializované činnosti kariérového poradcu, výchovného poradcu a školského koordinátora vo výchove a vzdelávaní. Ak v škole alebo v školskom zariadení vykonáva pracovnú činnosť školský psychológ, môže vykonávať aj činnosti výchovného poradcu a kariérového poradcu,“ vysvetľuje ďalej ministerstvo školstva.

Kariérovým, školským a výchovným poradcom, ktorí radia žiakom a študentom pri výbere profesie, prinesú nové právne úpravy viac povinností.

Na druhej strane však budú menej učiť. Viac o tom hovorí informatívny materiál o zmenách v kariérovom poradenstve zverejnený na webstránke ministerstva školstva.

Odporúčané články

Rodičia detí v Humennom si priplatia, poplatky v materských aj umeleckých školách sa zvýšili Učitelia sa nemusia obávať zneužitia odpisov z registra trestov, tvrdí ministerstvo školstva

Témy

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Pri bombovom útoku na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí, Taliban sa od činu dištancoval Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X