KDH vyzvalo Matoviča a Gröhlinga, aby dofinancovali vysoké školy. Pre rast cien energií a pripravovanú reformu im budú chýbať milióny eur

Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzýva ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) a ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), aby univerzitám neznižovali rozpočet a, naopak, kompenzovali nárast cien energií.

Hovorkyňa hnutia Lenka Halamová dodala, že ak vláde ide úprimne o reformu vysokého školstva, musí zabezpečiť primerané financovanie a zároveň riešiť zvýšené náklady na energie.

Školám bude chýbať cca 60 miliónov eur

Podľa hnutia dokáže vláda nájsť zdroje vo zvýšených príjmoch z výberu dane z pridanej hodnoty, ktoré idú do štátneho rozpočtu nadmieru pri vysokých cenách palív, energií či potravín.

Vláde odporúča, aby prijala opatrenia, na základe ktorých sa nebude môcť znižovať dotácia vysokým školám. Tá by mala byť medziročne zvýšená prinajmenšom o dohodnutú minimálnu reálnu čiastku a určite o infláciu.

„Medziročný aktuálny pokles dotácie pre verejné vysoké školy je 27 miliónov eur a deficit z roka 2021 je vo výške ďalších 18 miliónov eur. Spolu s odhadom zvýšených nákladov na energie bude schodok vo financovaní vysokých škôl predstavovať celkový deficit viac než 60 miliónov eur,“ vysvetlil člen predsedníctva KDH a odborník na vysoké školstvo Marek Šmid.

Vláda vyháňa študentov za hranice

KDH považuje za nezlúčiteľné, aby vysoké školy reagovali na nové rozsiahle požiadavky reforiem a zároveň čelili razantnému poklesu financií. Kresťanskí demokrati pripomenuli, že slovenská ústava zakotvuje právo na vzdelanie.

Predseda KDH Milan Majerský v tejto súvislosti zdôraznil, že kde je právo, tam je aj povinnosť. Tu vidí povinnosť štátu jednoznačne podporovať vlastné vysoké školy a nie vyháňať mladých za hranice.

Za potrebné označil, aby mladí, šikovní ľudia študovali a neskôr aj pracovali doma a rozvíjali predovšetkým Slovensko. Líder kresťanských demokratov zároveň poukázal na to, že vysokoškolsky vzdelaný človek je otvorenejší, premýšľajúci, je mu bližšia občianska spoločnosť, je znášanlivejší a tvorivejší. Má tiež podľa neho lepšie kritické myslenie a aj jeho práca by mala prinášať väčšiu pridanú hodnotu.

Gröhling už požiadal o viac peňazí

Odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre agentúru SITA uviedol, že rezort pripravil v súvislosti so zvyšovaním cien energií návrh rozpočtového opatrenia smerom k Ministerstvu financií SR.

V ňom žiada o navýšenie rozpočtu o 14,8 milióna eur práve z dôvodu zvyšovania cien energií. „V prípade kladného vybavenia predmetného návrhu by verejné vysoké školy mohli použiť takto vyčlenené finančné prostriedky,“ doplnil.

Agentúra SITA požiadala Ministerstvo financií SR o reakciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingIgor MatovičLenka HalamováMarek Šmid
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMF Ministerstvo financií SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR