Piatok je posledný deň, kedy môžu žiaci podať prihlášku na strednú školu

Žiaci majú dnes poslednú možnosť odoslať prihlášku na strednú školu Foto: Getty images

Dnes je posledný deň, v ktorom môžu uchádzači alebo rodičia podať prihlášky na stredné školy v budúcom školskom roku 2020/2021. Informuje o tom na svojej stránke Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Rovnaký termín platí aj pre žiakov, ktorí chcú pokračovať v štúdiu na osemročnom gymnáziu, keďže ide v zmysle zákona o strednú školu.

Študenti môžu podať dve prihlášky

Rozhodujúci je dátum doručenia prihlášky strednej škole. V nasledujúcom akademickom roku ponúka takmer 700 stredných škôl na Slovensku vyše 54-tisíc voľných miest.

Ministerstvo priblížilo, že každé dieťa môže podať v tomto čase ešte dve prihlášky na vzdelávanie na strednej škole, prípadne na dva odbory vzdelávania na tej istej strednej škole.

Prijímačky tento rok nebudú

Podotýka, že tento rok k prihláške nie je potrebné priložiť potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti.

Prihlášku na vzdelávanie je možné doručiť cez informačný systém základnej školy, napríklad cez EduPage, odoslaním naskenovaného tlačiva cez mailu alebo poštou na adresu strednej školy.

Prihlášku nie je nutné odosielať v tom prípade, ak tak už vykonala základná škola.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) koncom apríla oznámil, že prijímacie skúšky na stredné školy tento rok nebudú a o prijatí žiakov rozhodne ich prospech či úspechy na olympiádach a súťažiach.

Druhé kolo prijímacích skúšok

Riaditelia stredných škôl mali do 7. mája určiť kritériá na prijatie. Následne do 29. mája rozhodnú o prijatí či neprijatí jednotlivých žiakov.

Prijatý študent dostane rozhodnutie cez informačný systém základnej školy alebo odoslaním naskenovaného tlačiva prostredníctvom mailu či poštou.

Rodič sa záväzne rozhodne do 4. júna, na ktorú školu jeho dieťa pôjde. Do 5. júna riaditelia škôl zverejnia obsadenosť miest.

Tí, ktorí sa na vybranú školu nedostali, budú mať následne druhú šancu 23. júna, kedy sa uskutoční druhé kolo prijímacích skúšok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie Ministerstvo školstva