Pokračovať v dištančnom štúdiu musia aj medici, Univerzita Komenského žiada ministrov o výnimku

Hlavná budova Univerzity komenského. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 8. februára 2021, 19:04

Letný semester na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave začína dištančne aj pre medikov. Vedenie UK žiadalo ešte začiatkom februára od Úradu verejného zdravotníctva SR a od viacerých ministrov, aby sa mohla prezenčná výučba uskutočniť aspoň v obmedzenom režime. Ako uviedla hovorkyňa UK Lenka Miller, práve študenti lekárskych fakúlt mali v pondelok 8. marca v rámci predštátnicovej výučby nastúpiť do klinických praxí a pomáhať v nemocniciach.

Študenti medicíny musia zostať doma, keďže v nemocniciach môžu pôsobiť len tí, ktorí majú s nemocnicou pracovnoprávny vzťah. Miller tiež poukázala, že podľa COVID automatu Bratislava a Martin, kde sídlia fakulty UK, sú momentálne v treťom stupni varovania. Z daného dôvodu sa môže výučba uskutočniť len dištančne a návrat na internáty možný nie je.

Z vyjadrení Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) pre agentúru SITA vyplýva, že študenti medicíny majú umožnené pracovať v zdravotníckych zariadeniach.

Univerzita žiada ministrov o odpoveď

Miller priblížila, že rektor UK Marek Števček v utorok 2. februára listom požiadal okrem hlavného hygienika Jána Mikasa aj ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO), ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) a ministra vnútra a predsedu ústredného krízového štábu Romana Mikulca (OĽaNO), aby na vysokých školách mohla prebiehať prezenčná výučba v obmedzenom režime.

Viac o téme: Koronavírus

Dodala, že univerzita doteraz nedostala odpoveď a výnimky uvedené v uznesení vlády SR neumožňujú žiadnu prezenčnú výučbu. „Pre fungovanie spoločnosti je dôležité, aby sa pozornosť venovala nielen základným a stredným školám, ale aj vysokým školám. Ak vláda SR neschváli nami požadovanú výnimku, študenti sa nemôžu vrátiť na univerzity. Hrozí im predlžovanie štúdia a ďalšie negatívne sociálne dopady,“ povedal Števček.

Dodal, že budúci lekári, farmaceuti či virológovia by sa mali plnohodnotne pripravovať na svoje povolanie, keďže ich kapacity chýbajú. Univerzita opätovne vyzýva kompetentné orgány, aby sa k ich požiadavke vyjadrili.

Rektorské výnimky nie je možné uplatniť

Števček na základe žiadostí dekanov fakúlt udelil študentom niektorých ročníkov a študijných programov výnimku na prezenčnú výučbu a návrat na internáty. Pre ďalšie fakulty sa totiž letný semester začína 15. februára 2021. Ako objasnila Miller, do laboratórií či na kliniky sa mali vrátiť napríklad študenti lekárstva, farmácie či prírodných vied.

„Momentálne však nie je možné rektorské výnimky uplatniť, študenti preto začnú semester dištančne. Výnimku malo dostať približne 1 660 študentov, zhruba polovica z nich by potrebovala aj ubytovanie na internáte. Takýto počet by podľa odporúčaní epidemiologických expertov neohrozil prevádzku internátov,“ konštatovala.

UK pred dvomi týždňami zriadila vlastné mobilné odberové miesto (MOM). Nimi otestovala svojich zamestnancov a doktorandov v dvoch kolách. Miller doplnila, že MOM plánujú využiť aj na pravidelné testovanie ubytovaných na internátoch. Univerzita je tak na prezenčnú výučbu v obmedzenom režime pripravená, spracovala interné legislatívne predpisy aj bezpečnostné pokyny.

Škola môže študentom umožniť prezenčnú prax

Ministerstvo školstva uviedlo, že vysoké školy sa riadia zákonom o vysokých školách, ktorý umožňuje v čase mimoriadnej situácie upraviť formu vzdelávania.

„V tomto prípade tak môže daná vysoká škola umožniť študentom absolvovať potrebnú prax prezenčne,“ objasnilo.

Podľa MZ SR sa prax vykonávaná študentom medicíny v zdravotníckom zariadení radí medzi výnimky na cestu do a zo zamestnania. Rezort zdravotníctva vysvetlil, že prax študenta je zadefinovaná ako typ zamestnania z dôvodu, že ide o pracovnú činnosť, ktorá je prípravou na výkon povolania. Doplnili, že študent tak dokáže dôvod cesty, teda výnimku zo zákazu vychádzania, preukázať príslušnými dokladmi o vykonávaní praxe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingJán MikasLenka MillerMarek KrajčíMarek ŠtevčekRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRUK Univerzita Komenského v BratislaveÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)