Pri reforme vysokých škôl nezneužijeme skrátenené konanie, tvrdí štátny tajomník Paulis

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovít Paulis (SaS) nepovažuje za správne využiť pri reforme vysokých škôl skrátené legislatívne konanie. Dokonca ani vtedy, ak by mu to koaliční partneri povolili. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti.

Viaceré školy sú proti

Dodal, že ich čaká bežný proces prijatia zákona, ktorý by mal trvať zhruba šesť mesiacov. Podľa neho majú veľa vecí vydiskutovaných. Podotkol, že nastavenie zákona je jasné a vychádza z odporúčaní MESA10 a Európskej komisie. Je preto presvedčený, že čas, ktorý im ostáva, bude úplne stačiť na odbornú diskusiu a drobné úpravy zákona.

Viaceré slovenské vysoké školy, medzi nimi aj Slovenská technická univerzita a Univerzita Komenského v Bratislave, sa koncom januára postavili proti pripravovanej novele vysokoškolského zákona. Považujú ju za snahu o politické ovládnutie vysokého školstva na Slovensku a vymedzili sa proti snahám obmedziť slobody vysokých škôl. Univerzity zároveň požiadali ministerstvo školstva o náležitú účasť na procese tvorby daného zákona a jeho prijímania v duchu partnerského dialógu.

K dokumentu sa vyjadria až po zverejnení

K situácii sa vyjadrila aj Slovenská rektorská konferencia (SRK). Tá konštatovala, že nebola prizvaná k príprave novely vysokoškolského zákona. S Radou vysokých škôl a Študentskou radou vysokých škôl však na stretnutí 25. januára rokovali o neoficiálnej verzii a zároveň sa dohodli, že sa vyjadria k oficiálnemu dokumentu až po jeho zverejnení.

Referentka pre komunikáciu s médiami SRK Ľubica Benková v stanovisku konferencie uviedla, že šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS) na stretnutí s prezidentom SRK Rudolfom Kropilom prisľúbil, že im novelu predloží a na zasadnutí SRK vysvetlí zmeny. Stretnutie by sa malo uskutočniť zhruba v polovici februára 2021. Prezídium SRK však očakáva, že ministerstvo predloží návrh novely zástupcom vysokého školstva a vytvorí dostatočný priestor na odbornú diskusiu.

Upravia systém riadenia

Odbor komunikácie ministerstva školstva pre agentúru SITA koncom januára potvrdil, že pripravuje návrh zákona, ktorým sa upraví systém riadenia a činnosť samosprávnych orgánov vysokých škôl.

„Toto považujeme za kľúčové pre posun vo vysokom školstve, keďže v súčasnosti systém uzatvára vysoké školy do seba a nepodporuje otvorenosť akademického prostredia. Návrh je momentálne finalizovaný a konzultovaný a následne bude predložený na diskusiu so širokou verejnosťou,“ uviedol rezort.

Doplnil, že relevantné požiadavky zapracujú, no nepovažujú za korektné vyzývať k zastaveniu diskusie o návrhu pred jeho samotným zverejnením.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingĽubica BenkováĽudovít PaulisRudolf Kropil
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSlovenská rektorská konferenciaSTU Slovenská technická univerzitaUK Univerzita Komenského v Bratislave