Rezort školstva prerozdelí materským školám 5-miliónov eur, aby mohli prijať nových pomocných vychovávateľov

V podpore tohto zámeru plánuje rezort pokračovať, pričom bude priebežne sledovať a vyhodnocovať záujem materských škôl. Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Viac ako päť miliónov eur sa v roku 2022 a 2023 prerozdelí na 340 vychovávateľov medzi 283 materských škôl. Ako pre agentúru SITA uviedlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, financovaní budú z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Výzva – Pomocný vychováteľ

Ministerstvo hodnotí záujem ako dostatočný, keďže ide o prvú výzvu zameranú na túto oblasť. V podpore tohto zámeru plánuje rezort pokračovať, pričom bude priebežne sledovať a vyhodnocovať záujem materských škôl, ako aj potreby detí v tejto oblasti, a stanoví presnú formu ďalšej podpory pre materské školy.

Do výzvy Pomocný vychovávateľ v materskej škole sa totiž zapojilo 360 žiadostí. „Žiadosti boli hodnotené v súlade s výberovými kritériami, ktoré boli uvedené vo výzve. Podporené boli všetky žiadosti, ktoré získali aspoň 12 bodov, pričom boli materským školám poskytnuté finančné prostriedky na zabezpečenie 340 pomocných vychovávateľov,“ vysvetlilo ministerstvo. Konštatovalo, že zámerom bolo, aby sa pomocní vychovávatelia dostali v prvom kole tam, kde sú najviac potrební.

Škôlka získala peniaze na max. 3 vychovávateľov

V rámci výzvy mohol jeden žiadateľ podávať žiadosť najviac na tri miesta pomocných vychovávateľov, a to s ohľadom na celkový počet detí so zdravotným znevýhodnením alebo detí zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Ministerstvo priblížilo, že pomocný vychovávateľ bude v materskej škole pomáhať pri adaptácii detí na prostredie materskej školy či udržiavaní pozornosti detí počas predprimárneho vzdelávania.

„Nápomocný bude učiteľovi pri obliekaní a vyzliekaní detí v rámci prípravy na pobyt vonku alebo odpočinok a rovnako pri činnostiach zabezpečujúcich životosprávu, ako je osobná hygiena, stravovanie či odpočinok,“ doplnilo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR