Ak neprídu dodatočné zdroje, poisťovne pristúpia k reštrikčným opatreniam, varujú nemocnice

lieky, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 3. októbra 14:25

Ak neprídu do rezortu zdravotníctva dodatočné zdroje, zdravotné poisťovne pristúpia k reštrikčným opatreniam smerom k liekom a liekovej politike. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) o tom informovala agentúru SITA po rokovaniach s poisťovňami.

Pokiaľ štát nezabezpečí to, čo garantoval, že bude nedostatok finančných prostriedkov, tak Dôvera a Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nám nie sú schopné dofinancovať tento rok,“ upozornil prezident ANS Marián Petko.

Od oboch poisťovní má asociácia čiastočne vykrytý sociálny balíček. Nemá však vykryté rekreačné poukazy, ktoré boli prijaté až po štátnom rozpočte. Neboli teda plánované ani v rozpočte pre zdravotníctvo.

Čaká sa na dofinancovanie

Ako uviedol prezident ANS, obe poisťovne stále nevedia, do akej miery budú musieť opatrenia robiť. Stále sa totiž čaká, že systém bude tento rok dofinancovaný.

Čo sa týka rokovania s Unionom, ANS má zabezpečené sociálne balíčky a rekreačné poukazy odhadom, pretože nikto presne nevie, aké percento zamestnancov ich využije. Aj zdravotná poisťovňa Union však informovala, že bez ďalších finančných prostriedkov v tomto roku budú musieť robiť opatrenia, nie však smerom k zmluvám ANS,“ informoval Petko.

Asociácia potrebuje na tento rok dofinancovanie vo výške 10 mil. eur.

O to sme menej schopní platiť za lieky, špeciálny materiál, za bežnú prevádzku nemocníc. Nemocnice nemôžu byť spravované tak, ako by mali, keby mali dostatok peňazí, čo v konečnom dôsledku vždy pocíti pacient,“ upozornil Petko.

Z požiadaviek nezľavia

ANS, ktorá združuje 25 tisíc zamestnancov v 76 nemocniciach, nemieni zľaviť zo svojich požiadaviek. Trvá na tom, že pri vyčísľovaní potreby dofinancovania vychádzali z presných údajov.

Za našu asociáciu môžem garantovať, že máme do posledného centa spočítané peniaze, ktoré potrebujeme a nie sú to žiadne približné odhady. Sú to financie, ktoré budú použité na to, čo bolo prisľúbené a hlavne, čo je legislatívou dané. V minulom roku, keď sa rozpočet zdravotníctva prezentoval na hospodárskej a sociálnej rade, sa všetky zainteresované strany zhodli, že nie sme výrobná sféra a na vykrytie sociálneho balíčka máme nárok,“ skonštatoval viceprezident ANS Igor Pramuk.

Nie sme na žiadnej aukcii. Naše čísla sú presné a vypočítané na hlavu od sanitárov až po lekárov. Z celkového koláča, ktorý bude pre tento rok schválený na dofinancovanie, potrebujú nemocnice združené v našej asociácii 10 miliónov eur, aby sme sa nezadlžovali a aby výpadok financovania nepocítil pacient,“ zdôraznil Marián Petko.

Prezident ANS očakáva rozhodnutie o dofinancovaní o necelé dva týždne. „Predpokladám, že 14. októbra na odvetvovej tripartite ministerka zdravotníctva predstaví formu dofinancovania, keďže je to jeden z bodov programu. Neradi by sme sa však dožili situácie z prvého tohtoročného dofinancovania na úrovni 50 miliónov eur, z ktorých sme nedostali ani jedno euro,“ dodal Petko.

Rekreačné poukazy sú problémom

ANS minulý týždeň rokovala o dofinancovaní so zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union, rokovanie so VšZP prebehlo ešte predtým.

Na poslednom rokovaní so zástupcami ANS sme informovali, že bez dofinancovania systému nebude možné zvýšenie úhrad za poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Dokonca bude potrebné pristúpiť k reštrikčným opatreniam najmä v oblasti liekov, zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotníckeho materiálu,“ konštatoval Matej Štepianský z Dôvery.

Ako uviedol, Dôvera finančne kryje legislatívne nároky nemocníc v oblasti miezd a sociálnych balíčkov. Otvorená však zostala otázka rekreačných poukazov, pri ktorých bude poisťovňa poznať ich skutočné čerpanie až na konci roka.

Všeobecná čaká na presné údaje

Union zdravotná poisťovňa má v zmluvách zohľadnené všetky finančné požiadavky Asociácie nemocníc Slovenska na pokrytie zákonných nárokov na rok 2019, vrátane rekreačných poukazov a aj sociálnych balíčkov. Dlhodobo však upozorňujeme na nevyhnutnú potrebu dofinancovania zdravotníctva,“ informoval hovorca Union poisťovne Matej Neumann.

VšZP po rokovaní s ANS, ktoré sa konalo v polovici septembra, informovala, že „ANS v záujme lepšej identifikácie skutočných finančných potrieb deklarovala ochotu poskytnúť VšZP do konca septembra informácie o nákladoch, ktoré vznikli nemocniciam využívaním rekreačných poukazov najmä v letných mesiacoch„.

Štátna poisťovňa tieto údaje zatiaľ k dispozícii nemá. „Ale keďže je len 2. október, tak sme si istí, že prísľub ANS platí a tieto údaje čoskoro získame,“ informovala VšZP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Petko
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaDôvera zdravotná poisťovňaUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa