Ani doma v karanténe nie sme úplne v bezpečí, varujú hygienici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Roztoče
Roztoče sa živia plesňami (zelenými) a organickými zvyškami. Ich výkaly (nazelenalé škvrny) vyvolávajú alergénne reakcie. Lesklé hnedé gule sú ich vajíčkami. www.thinkstockphotos.com

Počas karantény trávime doma ďaleko viac času ako zvyčajne, čo môže byť pre organizmus omnoho škodlivejšie, ako by sa mohlo zdať. Okrem nedostatku pohybu či čerstvého vzduchu nám hrozí aj ďalšie nebezpečenstvo. Väčšina alergikov ho dôverne pozná.

Vo svojich domovoch, či už bytoch alebo domoch, sme vystavovaní inhalačným alergénom. Najčastejšie sa vyskytujúcim alergénom vo vnútornom prostredí sú prachové roztoče.

Vysávať niekedy nestačí

„Exkrementy roztočov, ako látky ohrozujúce zdravie, si totiž udržiavajú schopnosť alergizovať človeka až jeden rok,“  vysvetľuje Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Práve laboratórnej diagnostike prítomnosti alergénov roztočov v bytovom prachu sa venuje Oddelenie biológie životného prostredia banskobystrického RÚVZ.

Ich cieľom je okrem iného nájsť zdroje a miesta najväčšieho výskytu roztočov a overiť, či je potrebné prítomné roztoče zlikvidovať aj iným spôsobom, ako len vysávačom.

V starých domoch aj v panelákoch

Roztoče v bytovom prachu sa vo vnútorných prostrediach budov vyskytujú naozaj hojne. Samé o sebe nie sú pre človeka nebezpečné, za problémy môžu ich výkaly. Roztoče totiž vylučujú alergény, teda tráviace enzýmy, práve cez exkrementy.

V spoločnosti vo všeobecnosti prevláda názor, že prachové roztoče bývajú najmä vo vlhkých starých domoch s lokálnym vykurovaním. Čiastočne je to pravda, výskyt roztočov v takýchto nehnuteľnostiach je častý.

Avšak, ani v panelových domoch nie je situácia jednoduchá. Mnohé stavby sa v posledných rokoch zatepľujú, čo spôsobuje zvyšovanie vlhkosti, a tým aj zvyšovanie výskytu roztočov.

Alergia na prachové roztoče je problém najmä pre rodiny s deťmi. „Alergény roztočov sú silne hygroskopické a vo vlhkom prostredí prenikajú z exkrementov, uchytávajú sa na prachových časticiach a spolu s nimi sú vdychované,“ uviedla Lafférsová.

Ako dodala, alergény jednotlivých druhov roztočov nie sú celkom totožné, ale sú si veľmi blízke a spôsobujú v organizme skrížené reakcie. U alergikov, predovšetkým detí, môžu vyvolať ťažké a dlhotrvajúce astmatické prejavy, zápaly nosnej sliznice, nádchy, prípadne zápaly očných spojiviek.

Človek sa neubráni

Vývoj prachových roztočov je veľmi rýchly. Najmä pri optimálnej teplote, ktorá je 22 až 25 stupňov Celzia, či optimálnej vlhkosti (70 až 80 percent). Roztoče sa do bytov dostávajú pasívne s rôznymi predmetmi, najčastejšie ich tam zavlečie človek, a to vo vlasoch alebo na oblečení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Janka Lafférsová
Firmy a inštitúcie RÚVZ Banská Bystrica