Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Injekcia
Foto: ilustračné; thinkstock.com
4. 07. 2019 12:38 FarmáciaSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Biologická liečba je používaná pri ťažkých ochoreniach, ale väčšina Slovákov ju nepozná

Každý tretí Slovák pozná pojem biologická liečba. Len približne štvrtina opýtaných vie správne určiť, čo je biologická liečba, ak mali na výber viacero možností. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala agentúra 2muse.

Prieskum bol úvodnou fázou osvetového projektu o biologickej liečbe, ktorý podporila farmaceutická spoločnosť Novartis Slovakia. Jeho výsledky vo štvrtok na tlačovej besede predstavila Barbora Hrapková Šlosárová z agentúry 2muse.

Menej nežiaducich účinkov

„Biologická liečba je založenia na živých organizmoch alebo bunkách, ktoré sa upravujú pomocou biotechnológie,“ vysvetlila Hrapková Šlosárová. Väčšina respondentov podľa prieskumu však túto formu liečby vníma nesprávne, napríklad ako liečbu bylinkami, homeopatikami alebo ako lieky, ktoré nie sú chemicky upravené.

Takmer dve tretiny z tých, ktorí už o biologickej liečbe počuli, ju vníma ako nový trend v liečbe ťažkých ochorení a tri štvrtiny súhlasia, že má menej nežiaducich účinkov ako klasická liečba.

„Biologická liečba prichádza ako pomoc pre pacientov pri ochoreniach alebo štádiách ochorení, ktoré sme doteraz nedokázali dostatočne zvládnuť pomocou klasickej liečby. Mnohé z týchto ochorení dokážeme práve pomocou biologickej liečby dostať pod kontrolu,“ uviedol primár na oddelení klinickej imunológie a alergológie Univerzitnej nemocnice v Martine Miloš Jeseňák. Pacient sa podľa neho potom môže rýchlo zaradiť do plnohodnotného života.

„Keď sme sa o biologickej liečbe rozprávali s lekármi, ktorí s ňou denne pracujú, uviedli, že okamžité zlepšenie zdravotného stavu vidia aj lekári, nielen pacienti. Pri niektorých diagnózach sa však, žiaľ, musí najskôr zdravotný stav pacienta zhoršiť, aby mu mohli liečbu nasadiť,“ pripomenula Lucia Hanušová z 2muse.

Patrí sem aj očkovanie

Agentúra uskutočnila prieskum aj medzi všeobecnými lekármi a špecialistami mimo centier biologickej liečby. Biologickú liečbu však pozná dobre len 20 % všeobecných lekárov a dvojnásobný počet špecialistov.

Viac ako tri štvrtiny všeobecných lekárov priznávajú, že o liečbe počuli, ale veľa o nej nevedia. Podľa Jeseňáka je úlohou všeobecného lekára poslať pacienta za špecialistom, ktorý by mal vedieť, ako v prípade biologickej liečby ďalej pokračovať.

Do biologickej liečby patrí aj očkovanie alebo aplikácia inzulínu. Pri tvorbe biologického lieku sa používajú živé organizmy alebo bunky, ktoré sa získavajú oddelením z geneticky čiastočne upravených živých organizmov, obyčajne sú to rôzne bielkoviny s určitým osobitným účinkom.

Biotechnologickým postupom sa upravia molekuly, ktoré potom získavajú špecifické vlastnosti a v organizme cielene pomáhajú v liečbe daného ochorenia. Biologická liečba tým, že ľudské telo je biologický organizmus, sa podľa odborníkov vie ľahšie priblížiť štruktúram na bunkovej úrovni.

Protilátky produkované imunitou človeka

Najpoužívanejšou formou takejto liečby sú v súčasnosti monoklonárne protilátky. Tie napodobňujú protilátky prirodzene produkované ľudským imunitným systémom. V niektorých prípadoch umožňujú imunitnému systému ľahšie identifikovať nepriateľské bunky a bojovať proti nim.

Farmaceutická Spoločnosť Novartis sa zameriava na inovatívne riešenia doposiaľ nevyriešených problémov medicíny a zabezpečenie dostupnosti liečby pre pacientov, ktorí ju potrebujú.

Podporila osvetový projekt Biologická liečba pod lupou. Ten bude mať niekoľko fáz. Verejnosť má získať zrozumiteľné informácie z rôznych oblastí biologickej liečby prostredníctvom špecializovanej sekcie Biologická liečba na informačnej platforme www.slovenskypacient.sk.

Odporúčané články

Univerzitná nemocnica Martin už transplantovala stovky obličiek, darcom môže byť aj živý človek Z obľúbenej turistickej destinácie Slovákov si môžno priniesť vírus, ktorý prenášajú komáre

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X