Británia obnovila testovanie hydroxychlorochínu. Úmrtiam nezabráni, ale môže poslúžiť ako prevencia

Vakcína, očkovanie
Foto: GettyImages

Britská regulačná agentúra povolila obnovenie testovania, či by hydroxychlorochín mohol pomôcť zdravotníckym pracovníkom ako prevencia proti nákaze novým koronavírusom.

Agentúra testy pozastavila po tom, ako minulý mesiac v odbornom časopise Lancet vyšiel článok, ktorý liek spájal so zvýšeným rizikom úmrtia. Neskôr sa však zistilo, že článok bol založený na falošných dátach a stiahli ho.

Predchádzajúca rozsiahla britská štúdia ukázala, že liek proti malárii nedokáže zabrániť úmrtiam medzi pacientmi hospitalizovanými s ochorením COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Svoje testovanie hydroxychlorochínu pozastavila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá sa odvolávala na zistenia z Británie a ďalších krajín, pričom však pripustila, že stále nie je jasné, či by liek nemohol fungovať ako prevencia.

Britská agentúra v utorkovom vyhlásení oznámila, že schválila obnovenie klinického testovania pre použitie lieku u zdravotníckych pracovníkov. Na štúdii by sa malo zúčastniť viac ako 40-tisíc zdravotníckych pracovníkov a zástupcov ďalších rizikových povolaní. Cieľom je zistiť, či hydroxychlorochín dokáže zabrániť nákaze koronavírusom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia