Celoplošné testovanie nesmie ohroziť zdravie a životy, potom ho podporia aj ambulantní lekári

KORONAVÍRUS: Pilotné testovanie v Bardejove
Mesto Banská Bystrica aktívne pracuje aj na zabezpečí osvetlenia a mobilných stanov, ktoré poslúžia na vypisovanie certifikátov o absolvovaní testu a podobne. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

Celoplošné testovanie musí byť zabezpečené tak, aby v jeho dôsledku neboli ohrozené zdravie a životy nielen zdravotníkov, ale aj obyvateľov. Apeluje na to Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP).

Ako uviedol ZAP v tlačovej správe, je okamžite pripravený podporiť mobilizáciu a zabezpečenie personálneho pokrytia doteraz najväčšej celoplošnej akcie na Slovensku.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Podmienkou však je, aby vláda SR a Ústredný krízový štáb garantovali jej nespochybniteľnú logistickú a materiálnu bezpečnosť.

Ak bude akcia dôkladne pripravená, zväz odporučí predovšetkým svojim mladším a zdravým členom personálne podporiť testovanie svojou účasťou. Rozhodnutie však bude na osobnom zvážení možností každého jednotlivca.

„Osobitne si ceníme statočnosť a ochotu všetkých, ktorí v tejto ťažkej chvíli stoja pri svojich pacientoch. Vzhľadom na rôznorodosť názorov verejnej odbornosti na efektivitu a doteraz medializované informácie o bezpečnosti tohoto projektu ZAP zároveň apeluje na Vládu SR, aby účasť na celoplošnom testovaní nepodmieňovala sankciami,“ konštatovala prezidentka ZAP Zuzana Dolinková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie ZAP Zväz ambulantných poskytovateľov