Chrípka naberá sily, objavil sa už aj prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia

chrípka, choroba
Foto: ilustračné, Getty Images

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) klesla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 11,3 percenta. Lekári nahlásili 27 218 prípadov týchto ochorení. Agentúru SITA o tom informovali pracovníci Odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR.

Ako ďalej uviedli, najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Prešovskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji.

Najčastejšie mali respiračné ochorenia deti do päť rokov. Komplikácie lekári zaznamenali u 535 osôb, čo predstavuje dve percentá zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (266). Ostatné komplikácie predstavovali otitídy (185) a pneumónie (84).

Chrípka vystrkuje rožky, objavil sa aj SARI

Lekári v 44. týždni nahlásili aj 2 070 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 7,6 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom vzrástla o jedno percento.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trnavskom kraji, najnižšiu v Košickom kraji. Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Lekári nahlásili aj jeden prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI). Išlo o 58-ročného muža z Trenčianskeho kraja.

Vyučovanie počas tohto týždňa prerušili v ôsmich výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o tri materské školy zo Žilinského kraja, dve z Trnavského a Košického kraja a jednu materskú školu z Banskobystrického kraja.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR