Detských pacientov s duševnými poruchami donedávna ubúdalo, pandémia však situáciu mení

týranie, dieťa
Foto: ilustračné, Getty Images

Hoci v uplynulých rokoch Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) evidovala pokles počtu detských pacientov s rôznymi duševnými poruchami, v období pandémie sa situácia mení. Uviedla to v tlačovej správe hovorkyňa poisťovne Eva Peterová.

Viac o téme: Koronavírus

V rokoch 2018 až 2019 sa na rôzne duševné choroby liečilo niečo cez 21-tisíc detských pacientov. Vlani ich počet klesol na 17-tisíc, čo pravdepodobne spôsobil lockdown a s ním spojený obmedzenejší prístup k zdravotnej starostlivosti.

„Do septembra tohto roka evidujeme niečo cez 15- tisíc pacientov. Ich počet teda zrejme opäť porastie,” vysvetlila Peterová.

Mladí bojujú s úzkosťami a obavami

To, že situácia je vážna, ukazujú aj dáta Internetovej poradne pre mladých ľudí. Za posledných 10 mesiacov sa na linkách pomoci uskutočnilo viac ako 59-tisíc krízových komunikácií, pričom viac ako 45-tisíc bolo s mladými ľuďmi do 30 rokov.

„Na linky prichádzajú s úzkosťami a obavami, čo keď to príde znova a znova sa zatvoria školy. Obávajú sa toho, že budú znova izolovaní od kamarátov. Zatvorenie škôl totiž znamená zatvorenie aj ich samých v rôznych podmienkach. Stále viac sa stretávame aj s témou straty blízkych pre pandémiu,” uviedol psychológ a riaditeľ OZ IPčko Marek Madro.

Pandémia duševných porúch ešte len nastane

VšZP má zazmluvnených 819 psychiatrov a psychológov naprieč Slovenskom, pričom viac ako polovica z nich sa venuje pomoci deťom do 18 rokov. Tí, rovnako ako odborníci na celom svete upozorňujú, že pandémia duševných porúch ešte len príde a dotkne sa predovšetkým mladých ľudí.

Najväčšia zdravotná poisťovňa preto začala od apríla tohto roku uhrádzať svojim poistencom aj psychoterapeutickú intervenciu, individuálnu psychoterapiu alebo psychodiagnostický rozhovor prostredníctvom elektronickej komunikácie. Podmienky úhrady tohto výkonu sú zverejnené vo verejnom prísľube VšZP v platnom znení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva PeterováMarek Madro
Firmy a inštitúcie IPčkoVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa