Do štátnych nemocníc nalejú milióny eur, návrh schválila vláda

Nemocnica, chodba
Foto: ilustračné, Getty Images

Kabinet schválil zvýšenie základného imania v piatich štátnych nemocniciach. Finančné prostriedky na úrovni 14 mil. eur budú vyčlenené zo štátnych finančných aktív. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda.

Ministerstvo zdravotníctva SR ho podľa zverejnených údajov predložilo vzhľadom na ekonomické požiadavky týchto akciových spoločností. Vďaka nim by sa malo zlepšiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti a zvýšiť komfort pre pacientov.

Základné imanie sa má zvýšiť vo forme peňažného vkladu v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb o 5 miliónov eur, Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb o 2 milióny eur a Nemocnici Poprad rovnako o 2 milióny eur.

Vláda tiež rozhodla o navýšení základného imania vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb peňažným vkladom v sume 2 milióny eur a taktiež nepeňažným vkladom v hodnote 480-tisíc eur a vo Východoslovenskom onkologickom ústave peňažným vkladom 3 milióny eur a nepeňažným vkladom vo výške 4,19 milióna eur. Nepeňažný vklad v oboch spomínaných prípadoch tvorí vklad nehnuteľností v správe Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice.

Ministerstvo zdravotníctva, ktoré návrh pripravilo, ho odôvodňuje tým, že zvýšenie základného imania štátnych nemocníc umožní realizovať investície do ich nehnuteľného majetku, vybavenia potrebného pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Dotknutým zariadeniam by podľa rezortu malo toto navýšenie umožniť taktiež dosiahnuť iné ciele, ktoré nebolo možné, najmä s ohľadom na ďalšie nevyhnutne potrebné výdavky, realizovať v predchádzajúcich obdobiach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRVláda SR