Dobrá správa pre ľudstvo - opice boli voči koronavírusu imúnne po nákaze i očkovaní

Makak, opica
Foto: ilustračné, SITA/Nina Bednáriková

Už od vypuknutia pandémie nového koronavírusu odborníkov trápi otázka, či sa vyliečení pacienti môžu touto chorobou znovu nakaziť alebo či získajú voči COVIDu-19 imunitu.

Ak telom vytvorené protilátky chránia organizmus pred opätovnou nákazou, zvyšuje sa šanca, že vedci vyrobia účinnú očkovaciu látku, ktorá ľudstvo ochráni.

Dve nové štúdie zverejnené v časopise Science naznačujú, že vytvorené protilátky náš organizmus ochrániť dokážu a je pritom jedno, či vznikli počas nákazy alebo očkovaním. Informoval denník The Boston Globe.


Makaky získali imunitu voči koronavírusu

Prvá štúdia bostonského medicínskeho centra Beth Israel Deaconess zahrnula do testovania deväť laboratórnych opíc, ktoré cielene nakazili novým koronavírusom. Všetky opice makak dostali zápal pľúc a všetky sa do mesiaca zotavili.

O týždeň neskôr ich opäť vystavili koronavírusu, no žiadna z nich sa už nenakazila.

Vedúci výskumu Dan Barouch upozornil, že musia vykonať ešte viac testov, aby určili, či tieto zistenia platia aj pre človeka. Upozornil však, že makak a človek majú až 93 percent rovnakého genetického základu.

„Tieto údaje však zvyšujú optimizmus, že aj ľudí sa dá získať prirodzená alebo naočkovaná imunita,“ vyhlásil.

Očkovanie zabralo

Druhá štúdia testovala 35 makakov, pričom 25 z nich bolo proti koronavírusu očkovaných. Dostali dve dávky prototypov DNA vakcín, ktoré centrum Beth Israel Deaconess vyrobilo.

U očkovaných opíc sa vyvinuli protilátky. U niektorých dokonca v takej miere, ako u opíc, ktoré boli nakazené koronavírusom počas prvej štúdie.

Následne všetkých 35 makakov vystavili koronavírusu, pričom žiadnemu zo zaočkovaných zvierat sa nedostal do pľúc.

The Boston Globe však na záver pripomína, že ani tieto štúdie nedávajú odpoveď na otázku, či môže byť získaná imunita aj trvalá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom