Epidemiológovia cestovanie nevidia ružovo. Plánujme si radšej dovolenku na Slovensku, radí profesor Krčméry

Epidemiológ Vladimír Krčméry. Foto: SITA/Branislav Bibel

Podľa odborníkov z krízového štábu bude bezpečnejšie, keď si Slováci naplánujú letnú dovolenku radšej doma. Ako na brífingu premiéra Igora Matoviča povedal profesor Vladimír Krčméry, člen Ústredného krízového štábu SR, Slovensko sa bude snažiť vyhnúť druhej vlne pandémie.

Viac o téme: Koronavírus

„Druhá vlna je takmer vždy importovaná,“ zdôraznil na margo cestovania a letných dovoleniek. „Smerujme všetko k tomu, aby sme mohli dovolenkovať tu na Slovensku a buďme veľmi opatrní, čo sa týka hraníc,“ spresnil Krčméry s tým, že Slovensko sa nechce vrátiť k 6. marcu.

Podľa Krčméryho môžu riziko nového vzplanutia predstavovať napríklad letiská, z ktorých niektoré sú aktuálne „spiace“. „Uvoľňovanie vnímame z epidemiologického hľadiska smerom dovnútra omnoho pozitívnejšie ako smerom navonok. A všetkým odporúčam, plánujme si radšej dovolenku tu na Slovensku, ako napr. v USA, vo Francúzsku alebo v Taliansku,“ odporúča profesor Krčméry, špecialista na tropickú medicínu.

Cestovanie do zahraničia považuje za rizikové aj epidemiologička Zuzana Krištúfková. Ako príklad uviedla Chorvátsko, ktoré má v súčasnosti veľmi dobrú epidemiologickú situáciu. Pobyt pri mori však podľa profesorky bude lákať ľudí z celej Európy, medzi ktorými môžu byť aj rizikové kontakty. Slovákom teda odporúča, aby si radšej dovolenku naplánovali na Slovensku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičVladimír KrčméryZuzana Krištúfková
Firmy a inštitúcie Ústredný krízový štáb SR