Hladkanie psa v rámci canisterapie potláča stres. Vedcov zaskočilo, ako dlho pozitívne účinky pretrvávajú

Zlatý retríver, pes
To, že hladkanie terapeutického psa pomáhať potlačiť stres, nikoho neprekvapilo. Foto: ilustračné, Getty images

Na slovenských univerzitách síce také vymoženosti ako programy pre vystresovaných študentov nemáme, v Spojených štátoch však fungujú na viac ako tisíc vysokých školách. Najčastejšie pritom v týchto programoch využívajú terapeutické zvieratá.

V najnovšej štúdii sa potvrdilo, že čas strávený s terapeutickými psami pomáha vystresovaným vysokoškolským študentom jasnejšie premýšľať a plánovať. Tento výsledok očakával zrejme každý.

Vedcov však prekvapili ďalšie aspekty ich výskumu, a to hlavne zistenie, že účinky „túlenia sa“ s terapeutickým psom môžu trvať až šesť týždňov. Stačí pritom 10 minút hladkania psov či mačiek a hladina stresu vďaka tomu výrazne klesne.

Trojročná štúdia

Doktorka Patricia Pendryová z Washingtonskej štátnej univerzity otestovala „všetky dôležité kognitívne schopnosti, ktoré sú potrebné na úspech na vysokej škole“ u 309 študentov. Zamerala sa najmä na schopnosť organizovania, sústredenia sa a plánovania.

Subjekty pokusu boli tiež hodnotené z hľadiska pravdepodobnosti, či by stres spôsobil ich zlé študijné výsledky a prípadné „vypadnutie“ z kurzu. V tomto smere bola viac ako tretina zúčastnených študentov považovaná za rizikovú.

Štúdia trvala tri roky. Počas nich Pendryová sledovala, ako dlho trvajú pozitívne účinky hodinových týždenných sedení. Po ukončení štvortýždňového programu účastníci preukazovali merateľné zlepšenie kognitívnych schopností, a to aj o šesť týždňov neskôr.

Workshop alebo canisterapia

Študenti, ktorí sa do štúdie prihlásili ako dobrovoľníci, boli náhodne rozdelení do skupín. Buď sa pravidelne zúčastňovali na workshopoch zameraných na zvládanie stresu, alebo sa zapojili do programu s terapeutickými psami, alebo kombinovali obe tieto činnosti.

V rámci workshopov sa učili meditovať, relaxovať a vyhýbať sa negatívnym podnetom vychádzajúcich od seba samých. Pri takzvanej canisterapii študentov rozdelili na ešte menšie skupiny po štyroch či piatich.

Táto skupinka sa potom hrala s terapeutickými psami pod dohľadom vyškolených profesionálov. So študentmi diskutovali aj o jednotlivých stresových faktoroch. Výsledky týchto študentov boli v rámci výkonných funkcií vynikajúce.

Stres z učenia

U tých študentov, ktorí boli najviac rizikoví v súvislosti so študijnými výsledkami, zaznamenali najväčšie zlepšenie. „Byť pokojný je pri učení sa užitočné, najmä pre tých, ktorí bojujú so stresom spôsobeným práve učením,“ dodala Pendryová podľa IFL Science.

V rámci samotnej štúdie je nutné spomenúť, že sa do nej prihlásili najmä ženy, prevažne biele, ktoré so štúdiom ešte iba začínali. Tieto atribúty môžu potenciálne ovplyvniť, do akej miery je možné zovšeobecniť závery štúdie.

Napriek tomu poskytujú ďalší dôkaz o tom, že aj keď canisterapia nenahradí terapiu tým, ktorí zažili traumu, môže pomôcť zmierniť stres a úzkosť a ponúknuť pohodlie tým, ktorí sú dlhodobo pod tlakom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Patricia Pendryová
Firmy a inštitúcie Washingtonská štátna univerzita