Hlavnú odborníčku pre pôrodnú asistenciu nominovali lekári, ministerstvo obišlo príslušnú komoru

Pôrodná asistetnka
Foto: GettyImages
  • aktualizované 24. februára 14:09

Keď ministerstvo zdravotníctva menovalo hlavnú odborníčku pre pôrodnú asistenciu, obišlo komoru sestier a pôrodných asistentiek. Namiesto toho si nominácie pýtalo od lekárov.

Porušilo tak ustanovenie vlastného štatútu, uvádza Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.

Hlavného odborníka dodala iná profesia

Novou hlavnou odborníčkou je od 20. januára Martina Bašková. Komora sestier sa o tom dozvedela až spätne. Ministerstvo ju nevyzvalo, aby predložila nominácie.

Naopak, oslovilo Slovenskú lekársku komoru a Slovenskú lekársku spoločnosť. Lekárska komora odmietla predložiť nominácie s odôvodnením, že nie je príslušná. Naopak, SLS s tým problém nemala.

„Žiaľ, aj to svedčí o tom, že ešte stále si niektoré lekárske kruhy neuvedomujú, že povolanie sestier a pôrodných asistentiek nie je riadené lekármi a uzurpujú si nárok na zasahovanie do rozhodovania o nich,“ uviedla prezidentka komory Iveta Lazorová.

Komora sestier hovorí o arogancii ministerstva

Ministerstvo podľa nej verejne deklaruje, ako si váži sestry a pôrodné asistentky, ale od reality je to na míle vzdialené.

Člen Rady SKSaPA Milan Laurinc upozornil, že toto nie je prvý raz, čo ministerstvo komoru sestier obišlo. „Nielen v tomto volebnom období, ale aj v minulosti sa stávalo realitou, že pri mnohých návrhoch zákonov a vyhlášok, ktoré sa týkali ošetrovateľstva alebo pôrodnej asistencie, rozhodovali NR SR a MZ SR bez toho, aby sme mali možnosť vyjadriť sa,“ uviedol Laurinc.

„Za celé porevolučné obdobie, za ostatných 30 rokov, kedy sa v rezorte vystriedalo 15 ministrov zdravotníctva, sme sa s takouto aroganciou zo strany ministerstva zdravotníctva hádam ešte nestretli. Vedome a cielene sa tu aktivizuje snaha o rozhodovanie o nás bez nás, čo rozhodne neprispieva k dobrým vzťahom a ani k podpore spolupráce,“ dodala Lazorová.

Ministerstvo nevysvetlilo, prečo obišlo komoru sestier

Ministerstvo zdravotníctva neodpovedalo na otázku, prečo odignorovalo komoru sestier. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová skonštatovala, že komoru aj SLS požiadali o nomináciu „v súlade so Štatútom hlavných odborníkov a krajských odborníkov“.

Samotný štatút uvádza, že hlavných odborníkov navrhuje riaditeľ sekcie zdravia MZ na odporúčanie „príslušnej odbornej spoločnosti [alebo výboru] príslušnej stavovskej organizácie„.

Nestanovuje však, ktorých odborníkov má navrhovať ktorá inštitúcia. Súčasťou SLS je aj Slovenská spoločnosť sestier a pôrodných asistentiek. No i tak Baškovú nominoval podľa MZ výbor Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.

Sestry neignorujeme, vyhlasuje rezort

Ministerstvo zároveň odmieta, že by sestry ignorovalo. „Na pôde ministerstva zdravotníctva sa zriadila pozícia ministerskej sestry, ktorá je práve prvkom na prepojenie pôdy rezortu a sestrami v praxi. Hlas sestier pozorne počúvame a mnohé systémové kroky sme pre ne nastavili,“ uviedla Eliášová.

Sestry sú segmentom, ktorému ministerstvo podľa nej venuje a venovalo za uplynulé štyri roky veľkú pozornosť.

Prácu sestier si nesmierne vážime a sú neoddeliteľnou súčasťou poskytovania zdravotnej starostlivosti pri pacientoch. Dôležitý je aj rozmer ich empatického prístupu k pacientovi, nakoľko prístup výrazne ovplyvňuje úspešnú liečbu pacienta,“ dodala hovorkyňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta LazorováMartina BaškováMilan Laurinc
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek