Importované prípady aj kontakty s už nakazenými. Kto sú noví infikovaní koronavírusom na Slovensku?

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Najviac nových prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku za posledný deň majú okresy Košice (12), Vranov nad Topľou (10) a Bratislava (8).

Viac o téme: Koronavírus

V stredu otestovali 2741 ľudí a pozitívne testy mali 49 z nich. „Je medzi nimi 27 mužov a 22 žien, sú vo veku od 15 do 83 rokov,“ informuje ministerstvo zdravotníctva.

Ďalší noví infikovaní pribudli v okresoch Stropkov (3), Prešov (3), Trenčín (3), Pezinok (2), Prievidza (2), Galanta (2), Bardejov (2), Kežmarok (1) a Partizánske (1).

Ľudia sa po príchode zo zahraničia nahlásili

Ako priblížil Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) v okrese Košice a Stropkov ide o importované prípady zo zahraničia. „Príchod osôb bol RÚVZ iniciatívne nahlásený, do času oboznámenia sa s výsledkami boli osoby v domácej izolácii a v nej aj naďalej zotrvajú,“ priblížili hygienici.

V tejto súvislosti ÚVZ SR odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia a pripomína tiež povinnosť pri návrate z tzv. rizikovej krajiny hlásiť sa elektronicky alebo telefonicky na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva.

Úzke kontakty s už nakazenými

V prípade nových infikovaných v okrese Prešov bol jeden úzky kontakt už potvrdeného prípadu ochorenia COVID-19 a v dvoch prípadoch ešte pokračuje epidemiologické vyšetrovanie.

„Potvrdené prípady ochorenia v územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou sú zväčša vo vzájomnej epidemiologickej súvislosti s už potvrdenými prípadmi v okrese Prešov,“ píše ÚVZ SR.

Úzkym kontaktom nariadili domácu izoláciu a testovanie a RÚVZ pokračuje v epidemiologickom vyšetrovaní.

Zvážte organizovanie veľkých rodinných osláv

Tri prípady z Trenčína súvisia s rodinnou oslavou a epidemiológovia zabezpečujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia, úzkym kontaktom nariaďujú izoláciu a testovanie.

Úrad verejného zdravotníctva v tejto súvislosti opätovne odporúča zvážiť organizovanie veľkých rodinných osláv a návštev, na ktorých sa zíde väčší počet ľudí, aj z rôznych oblastí Slovenska alebo zo zahraničia. „Upozorňujeme, že tieto príležitosti predstavujú vhodné podmienky pre šírenie nového koronavírusu – nakazení môžu byť bez príznakov ochorenia, ale infekční, ľudia sú v blízkom kontakte, často aj v uzavretých priestoroch s nedostatočným vetraním,“ varuje.

Ako hygienici dodávajú na záver, súčasný výskyt ochorení COVID-19 si vyžaduje dôsledné dodržiavanie aktuálne nariadených a odporúčaných opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR a príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR a prijímanie vybraných opatrení na lokálnej úrovni.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)