Žena, ktorá zomrela v Rakúsku, nemala koronavírus, ukázali testy

Koronavírus
V Miláne sa na uliciach objavujú ľudia s rúškami na tvári Foto: SITA/AP
  • aktualizované 26. februára 19:37

Rakúske úrady znepokojilo úmrtie 56-ročnej ženy z Talianska. Zomrela v noci na dnes. Napokon však testy ukázali, že sa nestala obeťou koronavíru Covid-19. Informovala o tom agentúra AP.

Bytový dom v Bad Kleinkirchheime, kde žena bývala, sa ocitol v karanténe a testujú jeho obyvateľov.

Ďalšiu karanténu vyhlásili na strednej škole vo Viedni, kde testujú študentov. U jedného z učiteľov, ktorý sa vrátil z Talianska, sa totiž objavili príznaky ochorenia. Testy však nakoniec ukázali, že nešlo o koronavírus Covid-19.

Podozrivý prípad evidujú aj v nemocnici v Brne. Ako uviedol portál České noviny, ide o muža, ktorý bol v Taliansku a prejavili sa uňho príznaky ochorenia. Výsledky testov budú známe vo štvrtok. V Česku sa zatiaľ prípad koronavírusu nepotvrdil.

Nemecko „na začiatku epidémie“

Napätie stúpa aj v Nemecku, kde jeden z nakazených je v kritickom stave. Ide o štyridsiatnika s chronickým ochorením, ktoré však úrady nekonkretizovali. Pacienta previezli do špecializovanej nemocnice v Düsseldorfe.

Pozitívne testy vyšli aj jeho manželke, učiteľke v škôlke. Minister zdravotníctva Nemecka Jens Spahn oznámil, že krajina je „na začiatku epidémie“.

Celkovo je v Nemecku 19 chorých. Vo Francúzsku si vírus vyžiadal druhú obeť, 60-ročného muža.

V Taliansku za deň pribudlo sto pacientov

Za jediný deň, utorok, stúpol počet nakazených koronavírusom v Taliansku o sto prípadov, informuje agentúra AP. Ďalších viac ako 70 prípadov pribudlo v stredu. Počet úmrtí sa zvýšil na 12 a prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom hlási aj Grécko. Malo by ísť o 38-ročnú ženu zo Solúna.

Všetky obete boli staršie, prípadne mali chronické ochorenia.

Väčšina prípadov je v severnom Taliansku, no nové prípady sa objavili aj na Sicílii či v Toskánsku. Vírus preniká z Talianska aj do ďalších krajín. Pacienti objavení v Rakúsku, Chorvátsku a Švajčiarsku prišli do cieľovej krajiny práve z Talianska.

Prvý prípad koronavírusu v krajine potvrdilo aj Alžírsko, uvádza Nationalpost.com. Ide o Taliana, ktorý do krajiny pricestoval zhruba pred týždňom a momentálne je v izolácii.

Politici sa škriepia

Taliansko sa borí s problémami s dodávkou ochranných prostriedkov a testov na koronavírus. Premiér Giuseppe Conte sa vyslovil, že očakáva stabilizáciu počtu nových prípadov. Pripustil však, že prudký nárast je znepokojivý.

Zjavne nemôžem povedať, že sa neobávam, keďže nechcem, aby si niekto myslel, že situáciu podceňujeme,“ povedal Conte. „Veríme však, že prijaté opatrenia prinesú v nasledujúcich dňoch účinky.“

V dvoch najviac postihnutých regiónoch Talianska zavreli školy, múzeá a divadlá. Jedenásť miest uzavreli a polícia stráži ich okolie.

Záhadný „pacient nula“

Stále sa nevie, ako sa infekcia do Talianska vôbec dostala. Premiér obvinil nemocnicu v meste Codogno, kde sa objavil prvý prípad, že podcenila pacientov stav. Podľa Conteho totiž muža najprv poslala domov a hospitalizovala až po tom, ako sa jeho stav zhoršil. To podľa neho prispelo k šíreniu vírusu.

Šéf regionálneho zdravotníctva Giulio Gallera, sa však voči takým obvineniam ohradil. Nemocnica podľa neho nemala dôvod domnievať sa, že ide o Covid-19. Dotyčný muž totiž nebol v Číne, ani sa nestretol s niekým nakazeným.

Až manželka prvého pacienta, ktorá sa tiež nakazila, si uvedomila, že sa v skutočnosti stretol s niekým, kto sa nedávno vrátil z Číny. No dotyčný muž nebol chorý a testy uňho koronavírus nenašli.

Koronavírus, Tenerife
Hostia uväznení v hoteli na ostrove Tenerife Foto: SITA / AP

Ako opičky v klietke

Aj lekár, u ktorého sa koronavírus objavil na ostrove Tenerife, pochádza zo severu Talianska. Nakazená je aj osoba, ktorá ho sprevádza.

Hotel H10 Adeje Palace, kde sa dvojica ubytovala, sa vzápätí ocitol v karanténe. Tisíc turistov nesmie opustiť pozemok hotela, i keď nie sú zavretí v izbách.

Cítime sa trochu ako opičky v klietke,“ komentovala to Harriet Strandvik, ubytovaná v hoteli. „Pri hoteli sú novinári a policajti s rúškami na tvári strážia okolie.

Vírus dorazil na ďalší kontinent

Celkovo vo svete dosiaľ hlásili 81 191 ochorení, z nich 2 768 skončilo úmrtím. Smrtnosť tak opäť stúpla a dosahuje 3,4 %.

Koronavírus dorazil už aj do Južnej Ameriky. V stredu ohlásili prvý prípad v Brazílii. Ide o 61-ročného muža, ktorý bol na služobnej ceste v Taliansku.

Brazília už hlásila niekoľko podozrivých ochorení, no testy na Covid-19 boli doteraz vždy negatívne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Giulio GalleraGiuseppe ConteJens Spahn