V Trnave hospitalizovali ženu s podozrením na koronavírus. Nedávno sa vrátila z Talianska

Koronavírus
Foto: GettyImages
  • aktualizované 25. 2. 2020 o 12:54

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave hospitalizovali Slovenku s podozrením na koronavírus. Ako agentúre SITA potvrdila hovorkyňa nemocnice Katarína Tittelová, v prípade ženy hospitalizovanej na infekčnej klinike Fakultnej nemocnice v Trnave nebolo potvrdené ochorenie na koronavírus.

Pacientku si zatiaľ nechávajú v nemocnici a ešte nie je jasné, kedy ju prepustia.

Podľa informácií agentúry SITA sa Slovenka vrátila z Talianska, kde evidujú už približne dvesto ochorení na koronavírus.

Na Slovensku nový koronavírus COVID-19 doteraz nebol potvrdený ani pri jednom z viac ako polstovky podozrení.

Kontrolujú všetkých pasažierov prilietajúcich z Talianska

Slovensko bude v reakcii na aktuálnu situáciu v tejto krajine podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej od utorka kontrolovať všetkých pasažierov prilietajúcich do Bratislavy z Talianska.

Na Slovensku nový koronavírus doteraz nebol potvrdený. Všetkých 63 vzoriek bolo negatívnych. Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva situáciu sledujú. V prípade potreby sú pripravené aj v spolupráci s ďalšími rezortmi pristúpiť k potrebným opatreniam.

Po januárovom zasadnutí krízového štábu na ministerstve zdravotníctva sa zároveň vykonali cvičenia vo vybraných nemocniciach, na vybraných hraničných priechodoch a na letisku M. R. Štefánika v Bratislave.

Zasiahnuté sú najmä severné regióny

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) upozorňuje na výskyt koronavírusu v Taliansku. Rezort diplomacie o tom informoval na svojej webovej stránke. Zasiahnuté sú najmä severné regióny Talianska – Lombardsko, Benátsko a Piemont, niekoľko prípadov však eviduje aj severná časť regiónu Emília Romaňa, najnovšie i Toskánsko a Sicília.

„V izolácii je približne 50-tisíc osôb, pričom mestečká Vo Euganeo, Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo a San Fiorano sú úplne uzatvorené a policajne chránené,“ informuje rezort diplomacie.

Vzhľadom na závažnosť ochorenia v boli Taliansku prijaté opatrenia na zabránenie jeho šíreniu a taktiež prísnejšie hygienické a preventívne opatrenia, preto je pri cestovaní do Talianska potrebné očakávať zvýšenú kontrolu zdravotného stavu pasažierov prichádzajúcich do krajiny.

Kam volať v prípade núdze?

„Na základe informácií z otvorených zdrojov bola dosiaľ predmetná nákaza zistená a potvrdená vo viac ako 200 prípadoch. Sedem infikovaných na následky ochorenia podľahlo. Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme nabáda občanov Slovenskej republiky vyhýbať sa uvedeným regiónom, dbať o prísnu hygienu potravín, dodržiavať pravidelné umývanie rúk a v prípade podozrenia z nákazy ihneď telefonovať na telefónne číslo 0039/112 alebo 0039/1500,“ dodáva ministerstvo s tým, že pacienti nemajú osobne vyhľadávať odbornú lekársku pomoc, pretože tá ho po telefonickom oznámení sama navštívi v mieste jeho pobytu.

V prípade núdze môžu Slováci kontaktovať slovenské veľvyslanectvo v Ríme na telefónnych číslach 0039/3385432071 a 0039/0636715200.

Cestovatelia by sa mali zaregistrovať

Rezort diplomacie odporúča Slovákom, aby sa pred cestou do zahraničia zaregistrovali, urobiť tak môžu na stránke MZV.

Ďalšou možnosťou je stiahnutie mobilnej aplikácie Svetobežka, ktorá je dostupná pre zariadenia s Androidom a IOS. V aplikácii sú dostupné informácie, ktoré môžu byť dôležité pred vycestovaním, kontakty na zastupiteľské úrady v zahraničí a taktiež je prostredníctvom nej možné sa zaregistrovať pred cestou do zahraničia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FN TT Fakultná nemocnica Trnava