Koronavírus môže spôsobovať aj problémy so srdcom. Lekári si všimli zvláštne zápalové prejavy

Ilustračné foto: SITA (Hannah McKay/Pool Photo via AP)

Zo štúdie zverejnenej v magazíne JAMA Cardiology vyplýva, že jeden z piatich hospitalizovaných pacientov vo vážom stave má po nákaze problémy so srdcom bez ohľadu na to, či sa uňho objavia respiračné príznaky.

Silný zápal môže poškodiť srdce

Podľa Healthline.com lekári predpokladajú, že príčinou je zápal, ktorý infekcia novým koronavírusom spúšťa v tele, a ktorý zaťažuje kardiovaskulárny systém.

V organizme dochádza k tzv. cytokínovej búrke, ktorou sa telo bráni pred vírusom. Imunitná reakcia však môže byť natoľko silná, že pri nej dôjde aj k poškodeniu zdravých buniek, napríklad vo forme zápalu srdcového svalu.

Vírus však zrejme dokáže kardiovaskulárny systém infikovať aj priamo prostredníctvom špeciálnych ACE2 receptorov, ktoré sa nachádzajú v bunkách krvných ciev.

Rizikové môžu byť aj lieky

Síce mali mnohí z vážne chorých pacientov s Covid-19 ochorenie postihujúce srdce a cievy už pred infekciou, no problémy sa objavili aj u niektorých zdravých pacientov v podobe tvorby krvných zrazenín, arytmie, mozgovej príhody alebo infarktu.

Podľa štúdie zverejnenej v odbornom magazíne Journal of Emergency Medicine môže ochorenie Covid-19 vyústiť do trvalého poškodenia srdca. Orgán môžu u rizikových pacientov rovnako poškodiť experimentálne lieky, ako remdesivir či antimalarikum hydroxychlorochín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom