Koronavírus sa objavuje v ďalších krajinách, v Hongkongu ho našli u psa

Koronavírus
Preventívna dezinfekcia stanice metra v Soule v Južnej Kórei. Foto: SITA (AP Photo/Ahn Young-joon)
  • aktualizované 28. februára 22:03

V karanténe sa po množstve ľudí ocitol aj pes v Hongkongu. Ako informuje portál BBC, stery z jeho slizníc ukázali „slabo pozitívny“ výsledok na prítomnosť koronavírusu spôsobujúceho ochorenie Covid-19.

Pes, ktorého pán je chorý na Covid-19, nevykazuje žiadne príznaky ochorenia. Úrady konštatujú, že musia vykonať ďalšie testy, aby zistili, či vírus naozaj môže nakaziť psy, alebo v tomto prípade išlo o kontamináciu vírusom z okolitého prostredia.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zatiaľ neexistuje žiaden dôkaz, že by koronavírus mohli dostať či šíriť mačky a psy.

Vírus dorazil aj do Bieloruska, Litvy a Estónska

Prvý prípad koronavírusu potvrdil aj bieloruský Minsk. CNN informuje, že ide o študenta z Iránu, ktorý je momentálne v karanténe a jeho zdravotný stav je dobrý. V izolácii sú aj ďalší ľudia, ktorí s ním prišli do kontaktu.

Portál Nationalpost.com dopĺňa, že nakazenú osobu hlási aj Litva. Infikovanou je žena, ktorá sa tento týždeň vrátila z dovolenky v talianskej Verone.

Koronavírusom infikovanú osobu registruje aj Estónsko, píše BNN. Nakazená osoba cestovala autobusom z lotyšskej Rigy a jej spolucestujúcich sa teraz úrady snažia z obavy o ďalšie šírenie choroby nájsť.

Viedeň hlási štyroch infikovaných

Podľa Derwesten.de sa v Nemecku koronavírusom infikovalo zhruba 30 ľudí. Kurier.at dopĺňa, že Rakúsko má zatiaľ šesť potvrdených prípadov s COVID-19.

Viedeň hlási štyri potvrdené prípady nákazy. Ide o 72-ročného muža s vážnymi zdravotnými komplikáciami a rodinu s miernejším priebehom ochorenia, ktorá sa vrátila z dovolenky v Taliansku. Okrem manželov je vírusom infikovaný aj syn dvojice.

Švajčiari zakázali veľké podujatia

Nové preventívne opatrenia v piatok ohlásilo aj Švajčiarsko, ktoré zakázalo všetky verejné aj súkromné podujatia s účasťou viac ako tisíc ľudí. Zákaz platí prinajmenšom do 15. marca a dotkne sa napríklad výročného Medzinárodného autosalónu v Ženeve.

Ako vláda oznámila, pre podujatie pre menej ako tisíc ľudí musia organizátori „v spolupráci s príslušnými kantonálnymi orgánmi vykonať zhodnotenie rizika s cieľom rozhodnúť, či sa udalosť môže konať“. Nový koronavírus vo Švajčiarsku potvrdili u 15 ľudí.

Na ostrove Hokkaido vyhlásili výnimočný stav

Pre rýchle šírenie nového koronavírusu vyhlásili na japonskom ostrove Hokkaido výnimočný stav. Ten bude podľa tamojšieho guvernéra trvať do polovice marca. Informuje o tom tlačová agentúra AP s tým, že guvernér tiež vyzval obyvateľov, aby cez víkend zostali doma, pretože je to kritické obdobie pre udržanie situácie pred zhoršením.

Počet prípadov nákazy ochorením COVID-19, ktoré vírus spôsobuje, na ostrove v ostatných dňoch rapídne stúpol na 63.

Mexiko oznámilo prvé dva prípady nákazy

Mexiko v piatok ohlásilo prvé dva potvrdené prípady nákazy koronavírusom na svojom území. Zástupca ministerstva zdravotníctva Hugo López-Gatell uviedol, že jeden z pacientov sa nachádza v hlavnom meste a druhý v štáte Sinaloa, pričom nie sú vo vážnom stave.

Najmenej päť rodinných príslušníkov prvého pacienta sa nachádza v karanténe. Jeden z nakazených bol v kontakte s človekom, ktorý predtým navštívil sever Talianska, kde sa šíri koronavírus. Aj Brazília v stredu potvrdila jeden prípad nákazy u muža, ktorý bol tento mesiac v severnom Taliansku.

Dominikánska republika v piatok odmietla prijať výletnú loď, keďže osem cestujúcich má príznaky novej choroby. Medzi nimi sú štyria Filipínci, dvaja Briti a dvaja Američania. Na palube sa nachádza 1 128 pasažierov a 384 členov posádky.

Koronavírus dobýja ďalšie územia

Koronavírus sa objavuje v ďalších krajinách, kde sa doteraz nevyskytoval. Najnovšie ho zaznamenali v Nigérii a na Novom Zélande.

V prípade Nového Zélandu ide o miestneho obyvateľa, ktorý sa vrátil z Iránu.

Nigérijský minister zdravotníctva Osagie Ehanire oznámil, že pacient je občanom Talianska. Podľa neho je v stabilizovanom stave a nemá vážne príznaky.

WHO sa obáva koronavírusu v krajinách s horším zdravotníctvom

Nigéria je jednou z 13 afrických krajín, ktoré WHO v rámci epidémie označila za vysoko prioritné.

Práve z obavy o krajiny so slabšími zdravotníckymi systémami vyhlásila WHO pre epidémiu stav globálnej zdravotnej núdze.

Na začiatku mesiaca mali spôsobilosť vykonávať testy na koronavírus len dve africké krajiny, v súčasnosti už sú to viac ako dve desiatky štátov vrátane Nigérie.

Prípady nového koronavírusu už potvrdili v severnej Afrike – Egypte a Alžírsku.

Vírus sa už dostal aj na Island

Podľa BBC dnes v Japonsku koronavírusu podľahol aj prvý Brit, ktorý bol na palube výletnej lode Diamond Princess. Celkovo uvádza Veľká Británia 19 potvrdených ochorení COVID-19.

Prvý prípad nákazy v piatok diagnostikovali aj na Islande, informuje Telegraph.co.uk. Infikovaným je muž, ktorý sa vrátil z dovolenky v severnom Taliansku. Podľa lekárov vykazuje typické príznaky COVID-19, ale nemá vážne komplikácie.

Snaha zamedziť šíreniu

Krajiny sa boria s problémami, ako čo najúčinnejšie zabrániť šíreniu vírusu. Zatvárajú sa školy, tržnice, rušia sa koncerty, športové podujatia či divadelné predstavenia.

Irán zmiernil zákaz dovozu zahraničných tovarov, aby sa do krajiny dostali dezinfekčné prípravky či rúška. V teheránskom metre odstránili horné držadlá, aby zredukovali miesta, kde sa vírusy môžu hromadiť.

Počet prípadov na celom svete sa v piatok večer dostal na 84 119. Z nich 2 867 skončilo úmrtím, čo predstavuje smrtnosť 3,4 %. Počet úplne vyliečených je na úrovni 36 687. Vírus zaznamenali na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom