Matovič chce zvýšiť testovanie Slovákov na Covid-19, do systému zapája aj súkromné laboratória

Krvný test, laboratórium
Foto: ilustračné, Thinkstock

Od piatka sa do testovania zapájajú aj súkromné laboratóriá, kapacita sa môže zvýšiť na 3-tisíc testov denne. Na brífingu po stretnutí so zástupcami laboratórií v SR o tom informoval predseda vlády Igor Matovič.

Mení sa zároveň aj systém odoberania vzoriek, pred každou nemocnicou sa vybuduje vonkajšie odberné miesto. Zabezpečiť sa tým má ochrana pre ostatných pacientov v nemocniciach, medzi ktorými sa dnes pohybujú potencionálne nakazení ľudia.

Viac o téme: Koronavírus

„Chceme spoločne Slovensku pomôcť v tom, aby sme túto chorobu čím skôr zvládli,“ konštatoval premiér. Ako Matovič uviedol, na Slovensku sme testovali za posledné dva týždne v priemere 300 ľudí denne, čo bolo hlboko pod kapacitu laboratórií a našej potreby.

Riadený proces testovania

Ako Matovič konštatoval, testovať sa bude na základe medicínskych pravidiel, pôjde teda o riadený proces. Uprednostňovať sa budú rizikoví pacienti, napríklad dôchodcovia alebo pacienti s respiračným ochorením. Až keď bude týchto ľudí málo, systém sa otvorí aj pre ostatných.

Rozšírením kapacít sa má nielen urýchliť vyšetrovanie, ale aj oznámenie výsledkov. O tých už budú informovaní aj ľudia s negatívnym výsledkom. O pozitívne testovanom pacientovi dostane podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího informáciu hneď aj jeho všeobecný lekár, ten má takémuto pacientovi každý deň telefonovať.

Ako informoval šéf rezortu zdravotníctva, na Slovensku máme oficiálne vyliečených dvoch pacientov, bližšie informácie však neposkytol.

Ako premiér konštatoval, zvoz odobratých vzoriek zabezpečia súkromné laboratóriá do všetkých laboratórií, bez ohľadu na to, či pôjde o ich vlastné, konkurenčné alebo štátne laboratórium.

Bez nároku na odmenu

Túto časť práce na seba berie Asociácia súkromných laboratórií, a to bez nároku na odmenu. Ak sa časom ukáže, že súkromné laboratória nebudú napĺňať svoje kapacity, môžu testovať aj samoplatiteľov.

„Som veľmi rád, že sa dnes dosiahla dohoda, ako efektívnym spôsobom zapojiť všetky testovacie kapacity, ktoré dnes súkromné laboratóriá môžu ponúknuť Slovensku,“ povedal za Asociáciu súkromných laboratórií generálny riaditeľ Alphamedical Peter Lednický.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Generálna riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne Ľubica Hlinková v mene všetkých zdravotných poisťovní ocenila tento prístup a deklarovala absolútnu súčinnosť v prioritizácii pacientov.

„Napriek ťažkej finančnej situácii všetkých zdravotných poisťovní sme garantovali úhradu tohto výkonu smerom k súkromným laboratóriám,“ uzavrela.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubica HlinkováPeter Lednický
Firmy a inštitúcie AlphamedicalASL Asociácia súkromných laboratórií