Štvrté lietadlo od J&T a EPH doviezlo Slovensku ochranné odevy a okuliare

Koronavirus, zdravotnícky materiál
Na letisko v Prahe dorazili tony zdravotníckeho materiálu z Číny. 24. marec 2020 Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 26.3. 2020, 17:10

Vo štvrtok popoludní pristálo štvrté lietadlo s pomocou od J&T a EPH a priviezlo 25-tisíc ochranných okuliarov a 50-tisíc ochranných odevov. Určené sú pre Českú a Slovenskú republiku.

J&T chýba súčinnosť inštitúcií

Jeden zo zakladateľov J&T Patrik Tkáč však upozorňuje, že im začína chýbať súčinnosť konkrétnych inštitúcií v SR. Chýba im protipodpis na darovacej zmluve, bez ktorého začína tlak v ČR aj SR napríklad pre clo.

„Chýba nám protistrana na diskusiu, čo máme a čo nemáme doviezť. Dnes sme riešili, či máme dopraviť 5-tisíc teplomerov za 250-tisíc eur pre opatrenia vlády o kontrole v potravinách. Nedovolali sme sa nikomu, kto by to vedel rozhodnúť. To nie je kritika, len snaha vytvoriť komunikačné kanály,“ konštatoval Tkáč.

Tretie lietadlo s pomocou

V stredu pristálo v Pardubiciach tretie lietadlo s pomocou, J&T a EPH darujú Česku a Slovensku 200-tisíc respirátorov N95. Po stotisíc respirátorov určených pre Slovensko už vyrazili kamióny, čoskoro by mali byť k dispozícii ústrednému krízovému štábu pre ľudí v prvej línii.

„Spolu sme kúpili sme dva milióny respirátorov, ktoré budú prichádzať postupne,“ uviedol jeden zo zakladateľov J&T Patrik Tkáč.

Viac o téme: Koronavírus

Doteraz teda J&T a EPH dodali 1,5 milióna chirurgických rúšok, 200-tisíc respirátorov N95, 20-tisíc ochranných oblekov, 25-tisíc ochranných okuliarov a 50-tisíc testov. J&T a EPH vyčlenili pre pomoc Slovensku a Česku spolu 8 miliónov eur.

Časť vyčlenených prostriedkov už použili na nákup zdravotníckeho materiálu a ochranných prostriedkov, časť ešte využijú podľa priorít, ktoré stanovia ústredné krízové štáby oboch krajín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Patrik Tkáč
Firmy a inštitúcie EPH Energetický a průmyslový holding