Ministerka sa mala riadiť mojimi odporúčaniami, tvrdí Juraj Šteňo

Juraj Šteňo
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Lekár Neurochirurgickej kliniky LFUK a UNB a dekan LFUK Juraj Šteňo tvrdí, že sa ministerka mala riadiť jeho odporúčaniami, keďže bol vo funkcii hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirurgiu. Povedal to v stredu na tlačovej konferencii.

Ministerka zdravotníctva ma do tej funkcie vymenovala, opakovane, bol som tam tuším od roku 1993,“ povedal Šteňo.

Ako uviedol, Andrea Kalavská ho nepotrebovala, ani keď robila stratifikáciu. „Nepotrebovala ma ani pri tom, čo robí teraz v neurochirurgii – „antistratifikáciu“. Nepotrebovala ma vôbec, ani keď som sa ozval ohľadom toho pacienta. Úplne ma ignorovala,“ konštatoval dekan LFUK.

Šteňo má podozrenie o neúčelnom využívaní zdrojov

Ako povedal bývalý hlavný odborník, pred odvolaním požiadal ministerku o údaje o pacientoch, ktorí sa liečia v zahraničí, počty, diagnózy a informácie o tom, kto to podpisoval.

Mám dôvodné podozrenie, že sa nevyužívajú účelne verejné zdroje určené na zdravotnú starostlivosť. Odpoveď bola, že som odvolaný,“ konštatoval Šteňo.

Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová v reakcii uviedla, že ministerka berie všetky názory na vedomie. Dôsledne a veľmi detailne ich vyhodnocuje a na základe toho sa rozhoduje.

Ministerka zdravotníctva začiatkom minulého týždňa odvolala odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirugiu Juraja Šteňa. Rozhodnutie urobila po medializovaných informáciách o chlapcovi s nádorom na mozgu, ktorý čakal na operáciu, nakoľko sa Neurocentrum Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) a Neurochirurgická klinika nemocnice L. Dérera nevedeli dohodnúť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáJuraj Šteňo
Firmy a inštitúcie UNB Univerzitná nemocnica Bratislava