Slovensko nakúpi Paxlovid, objednávku ďalšieho lieku proti COVID-19 navrhuje Lengvarský zrušiť

Molnupiravir, COVID, koronavírus, liek
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ministerstvo zdravotníctva SR nakúpi viac ako 32-tisíc balení lieku Paxlovid pre pacientov s ochorením COVID-19. Vyplýva to z návrhu, ktorý na stredajšom rokovaní schválila vláda.

Viac o téme: Koronavírus

Rezort zároveň navrhol zrušiť nákup 35-tisíc balení lieku Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir, ktorý chce nahradiť práve liekom Paxlovid. Toto liečivo s účinnými látkami PF-07321332 a ritonavir by malo byť na Slovensku dostupné v priebehu prvých troch mesiacov budúceho roka.

Nákup sa bude realizovať centrálnym obstarávaním. „Aktuálny vývoj pandémie ochorenia COVID-19 si vyžaduje zabezpečiť pre potreby našich občanov dostupnosť všetkých najnovších možností liečby ochorenia COVID-19 v adekvátnych množstvách na základe dátových analýz v čo najkratšom čase,” uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Zároveň dodal, že z hľadiska ochrany verejného zdravia občanov je nutné zaistiť akceleráciu dodávok liekov s obsahom liečiv zaradených do skupiny priamo pôsobiacich antivirotík pre perorálne podanie. „Stále však platí, že najúčinnejšou ochranou, a zároveň finančne najefektívnejšou, je očkovanie,” dodal minister.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR