Ministerstvo zdravotníctva vypracovalo pre liečbu COVID pacientov manuál, pomáha v boji s vírusom

Koronavirus, Česko
Dokumenty sú určené pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ale aj pre pacientov. Foto: ilustračné, SITA/ AP Photo/Petr David Josek

Pokyny pre lekárov aj pacientov pomáhajú pri liečbe ochorenia COVID-19. Dokumenty vypracované Ministerstvom zdravotníctva SR sú určené pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Lekári nájdu v štandardných postupoch a metodických usmerneniach presný rozsah potrebných vyšetrení a liečby.

Rezort vydáva aj odporúčané postupy pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Prioritne poskytujú oporu v rozhodovaní a taktiež prispievajú k právnej istote. Ministerstvo zároveň prinieslo aj základné pokyny pre pacienta a príbuzných pri ochorení COVID-19 v domácej liečbe.

Vybavenie domácnosti

Pokyny pre pacientov a ich príbuzných pri ochorení COVID-19 poskytujú jednoduchý návod, ktorý má pomáhať pri liečbe ochorenia v domácom prostredí. Uvádza sa v nich, čím by mala byť vybavená domácnosť, ako používať pulzný oxymeter, tlakomer či teplomer.

Viac o téme: Koronavírus

Zároveň tento dokument popisuje lieky, ktoré je vhodné užívať a čím podporiť imunitný systém. V materiáli sú taktiež vymenované situácie, pri ktorých je nutné kontaktovať svojho lekára a kedy záchrannú zdravotnú službu.

Informácie dostupné na webe

Metodické usmernenia ministerstva zdravotníctva nájde odborná aj široká verejnosť priamo na stránke www.health.gov.sk alebo stránke www.standardnepostupy.sk. Rezort tiež zriadil stránku www.covidvnemocniach.sk, ktorá je určená pre poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, zdravotníkov a študentov.

„Aj prostredníctvom tejto stránky sa dostanú jej návštevníci k aktuálnym štandardným postupom a usmerneniam v súvislosti s ochorením COVID-19,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR