Na rakovinu hrubého čreva zomiera ročne dvetisíc ľudí, dá sa tomu predísť prevenciou a včasnou liečbou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rakovina hrubého čreva a konečníka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Na rakovinu hrubého čreva a konečníka ročne na Slovensku zomiera až dvetisíc ľudí. Priemerne až 4 000 z nás si túto diagnózu každý rok vypočuje od svojho lekára. Zabrániť sa pritom tomu dá včasnou diagnostikou a liečbou, upozorňuje Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP).

Kolorektálny karcinóm sa týka najmä ľudí po 50. roku života. Údaje VšZP však ukazujú, že viac ako polovica prípadov rakoviny hrubého čreva je odhalená až po 70. roku života, pri rakovine konečníka je to po 60. roku života. Pacienti prichádzajú do ambulancií často v bolestiach, čo môže signalizovať už pokročilé štádium ochorenia.

Dôležitosť preventívnych prehliadok

VšZP eviduje v uplynulom roku celkovo 21 132 prípadov zhubného nádoru hrubého čreva a konečníka. Najviac poistencov sa liečilo v Bratislavskom a Prešovskom kraji. Podľa štatistík je kolorektálny karcinóm stále na druhom mieste v rebríčku najčastejších zhubných nádorov u mužov a na 3. mieste u žien,“ vysvetľuje Ivana Linetová z oddelenia komunikácie VšZP.

Pritom včasné odhalenie zdravotného problému a následná liečba môžu ročne zachrániť až 11-tisíc životov.

VšZP sa dlhodobo snaží edukovať verejnosť o dôležitosti preventívnych prehliadok. Prevencia zachytí až desať percent onkologických ochorení vo včasnom štádiu, keď o nich pacient ešte ani len nevie. Jeho stav si vyžaduje síce liečbu, no po jej absolvovaní sa môže vrátiť do plnohodnotného života.

Rizikové faktory

Rakovina hrubého čreva a konečníka postihuje hrubé črevo v ktorejkoľvek jeho časti. Nádor môže vzniknúť aj z celkom malého polypu, výrastku sliznice hrubého čreva, a ak rastie smerom dovnútra, pacient spočiatku nič necíti, príznaky sa prejavia už neskoro.

Rizikovými faktormi pri výskyte tohto typu rakoviny sú najmä vek, strava, výskyt rakoviny hrubého čreva alebo polypov v hrubom čreve v rodine, cukrovka, obezita, fajčenie, pitie alkoholu či sedavý životný štýl. Pravidelná prevencia je jedinou cestou, ako toto ochorenie odhaliť včas.

Skríning zachraňuje životy

Skríning rakoviny hrubého čreva, na ktorý VšZP pravidelne vyzýva, dokáže zachrániť až 800 životov ročne. VšZP v snahe zvýšiť percento účasti na preventívnych prehliadkach a skríningoch zazmluvnila s niektorými všeobecnými lekármi pre dospelých výkon pozývania na vyšetrenie.

Prevencia však nielen zachraňuje životy, ale šetrí peniaze aj zdravotníctvu. Zatiaľ čo test na okultné krvácanie do stolice, ktorý je možné absolvovať v rámci prevencie u všeobecného lekára, stojí poisťovňu 12 eur, liečba rozvinutého štádia rakoviny hrubého čreva a konečníka stojí približne 5-tisíc eur ročne na každého pacienta.

Našim poistencom ponúkame nadštandardnú starostlivosť vo forme vyšetrenia nad rámec zákona. Pri preventívnej prehliadke hradíme klientom nad 40 rokov test na okultné krvácanie raz za dva roky, zo zákona je toto vyšetrenie bezplatné až od 50 rokov,“ doplnila I. Linetová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivana Linetová
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa