Národné centrum zdravotníckych informácií plánuje kúpiť softvérové balíky a informačné systémy

počítač
Foto: ilustračné, Getty Images

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vyhlásilo verejnú súťaž na softvérové balíky a informačné systémy. Podľa oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania je celková odhadovaná hodnota zákazky vyše 15,6 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Všetky potrebné údaje o pacientoch, ktoré pri vyšetreniach potrebujú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, budú zjednotené v novom informačnom systéme. Znamená to, že systém eZdravie, v ktorom sa nachádzajú všetky nevyhnutné informácie, bude prepracovanejší a bude fungovať ešte kvalitnejšie,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca NCZI Boris Chmel.

Ako informoval, hlavným cieľom NCZI je zelektronizovať viaceré procesy. Elektronické služby v online forme sú totiž dnes jedným z nástrojov, ktoré podporia a zlepšia starostlivosť o pacientov.

Online procesy eZdravia

Ako sa uvádza v súťažných podkladoch, predmetom zákazky je poskytnutie služby s názvom Online procesy eZdravia.

Výsledkom projektu budú online konsolidované služby s cieľom optimalizovať agendu a dobu vybavenia registrácie a ukončenia ich platnosti pre entity evidované v cieľových registroch pre eZdravie,“ uvádza sa v dokumente.

Sekundárnym cieľom projektu je vybudovať chýbajúce podporné nástroje, ktoré umožnia dosiahnuť primárny cieľ a vyriešiť architektonické princípy a mechanizmy.

Predmetom zákazky je dodanie, prevádzka, údržba a rozvoj Informačného systému Online procesy eZdravia.

Treba zjednotiť niekoľko registrov

Údaje o pacientoch sú aktuálne vo viacerých registroch – národný register poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, národný register zdravotníckych pracovníkov či register prijímateľov zdravotnej starostlivosti.

Ich prevádzka je však podľa NCZI pre potreby systému ezdravie obmedzená. Neexistuje totiž systematická kontrola všetkých údajov. Znamená to, že rovnaké záznamy môžu byť na rôznych miestach evidované úplne odlišne.

Tiež nie sú vždy aktuálne. NCZI si preto v projekte dalo za cieľ zaviesť nové procesy a vytvoriť nástroje na to, aby bolo možné údaje systematicky čistiť a následne automaticky získavať všetky nové potrebné informácie. Evidované budú v jednom informačnom systéme,“ informuje Boris Chmel.

K svojim záznamom sa dostanú aj pacienti

Prínosom projektu je podľa NCZI aj to, že pacienti sa jednoducho online dostanú ku všetkým svojim zdravotným záznamom, a to prostredníctvom tzv. EZKO knižky.

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a zdravotníci budú môcť údaje o pacientoch jednoducho vyhľadávať a nové informácie ihneď zapisovať.

EZKO knižka je súborom najdôležitejších údajov o pacientovi v elektronickej podobe. Ľudia sa k nej dostanú cez Národný portál zdravia. Podmienkou však je, že musia mať občiansky preukaz s elektronickým čipom s bezpečnostným ochranným kódom a čítačku,“ informovalo NCZI.

Prihlasovať sa možno do 17. októbra

Údaje sa do knižky dostanú automaticky z informačných systémov lekární, ambulancií či nemocníc, ale aj zo systémov zdravotných poisťovní.

EZKO knižka obsahuje záznamy, ktoré vytvorili zdravotnícki pracovníci, ako aj ich identifikačné údaje, aby pacient vedel, kto do nej vpisoval. Nachádzajú sa v nej aj údaje o účte poistenca a jeho vlastné záznamy,“ uviedol hovorca NCZI.

Ako dodal, zdravotnícki pracovníci sa budú môcť dostať k údajom o pacientovi veľmi rýchlo, čím sa zlepší kvalita poskytovanej starostlivosti.

Zákazka má trvať 144 mesiacov. Národné centrum zdravotníckych informácií požaduje aj zábezpeku vo výške 500 tisíc eur. Lehota na predkladanie ponúk alebo žiadostí o účasť je podľa zverejnených informácií do 17. októbra tohto roku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií