Niektoré nemocnice ponúkajú aj testovanie na protilátky proti Covid-19. Stačí pár kvapiek krvi

Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Lee Jin-man)

Okrem genetického PCR testu na Covid-19 môžu Slováci využiť aj testovanie na protilátky proti Covid-19 pomocou rýchlotestov.

Ako informovala tlačová hovorkyňa skupiny AGEL Martina Pavliková, takýto test ponúka nemocnica vo Zvolene, Komárne, v Leviciach, ako aj Nemocnica Košice-Šaca.

Vyšetrenie sa robí z krvi

Podľa riaditeľky Nemocnice Zvolen Ľudmily Veselej môže sérologické vyšetrenie v krvi odhaliť protilátky IgM a IgG špecifické pre koronavírus, a teda, či sa testovaný už v minulosti s vírusom stretol, alebo je ním ešte infikovaný.

Vyšetrenie sa realizuje priamo z krvi a jeho senzitivita u osôb so symptómami je v priemere 90-percentná. V rôznych fázach ochorenia Covid-19 nie je účinnosť detekcie nukleových kyselín a protilátok rovnaká. Metóda RT PCR a vyšetrenie protilátok sa používajú synergicky, aby sa vzájomne dopĺňali, zlepšovali účinnosť diagnostiky a monitorovali postupnosť rozvoja choroby,“ opísala.

Môže odhaliť, či ochorenie prebehlo bez príznakov

Pozitívny výsledok sérologického testu môžu mať aj ľudia s bezpríznakovým priebehom ochorenia. Aj preto sa tento typ testu používa na stanovenie percenta populácie, ktoré s vírusom prišlo do kontaktu.

Záujemcovia o sérologické vyšetrenie sa naň musia vopred telefonicky nahlásiť. Cena takéhoto vyšetrenia pre samoplatcov je 19 eur.

Výsledok sa záujemca dozvie v deň testovania, v ideálnom prípade už za 18 minút. Ako doplnila hovorkyňa Martina Pavliková, „sérologické vyšetrenie môže indikovať aj lekár, v tom prípade je hradené z verejného zdravotného poistenia.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudmila VeseláMartina Pavliková
Firmy a inštitúcie AGELNemocnica KomárnoNemocnica Košice - ŠacaNemocnica LeviceNemocnica Zvolen