Novela zákona zamedzujúca špekuláciám pri cenotvorbe liekov prešla do druhého čítania

lieky
Foto: Thinkstock

Parlament vo štvrtok posunul do druhého čítania návrh novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín. Zamedziť má špekuláciám pri cenotvorbe liekov.

Ceny liekov na Slovensku sa v súčasnosti určujú ako priemer troch najlacnejších spomedzi európskych krajín. Niektoré farmaceutické spoločnosti však chceli zachovať vyššiu ceny lieku, a preto dodávali jedinečné veľkosti balení liekov.

Nebolo teda možné k nim zistiť ceny v zahraničí a určiť priemer troch najlacnejších v EÚ. Novela má túto možnosť pre farmaceutické firmy odstrániť.

Ministerstvo si sľubuje úsporu nákladov na lieky

Ak naši pacienti spotrebovávajú také veľkosti balení liekov, aké nikde inde, cena týchto balení bude prepočítaná úmerne z cien iných balení toho istého lieku,“ uviedla k novele zákona ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Ako dodala, chcú tak dosiahnuť úsporu vo výdavkoch za lieky. Bude to však spôsobom, ktorý neprináša zásadnejší zásah do terajšieho princípu cenotvorby.

Legislatíva umožňuje výrobcom mať zaradený liek na Slovensku s odlišnou veľkosťou balenia ako v iných EÚ krajinách.

Cena balení odlišnej veľkosti sa navzájom neporovnáva, a preto výrobca môže profitovať z neúmernej ceny na Slovensku. Novela zákona tým, že znemožní výrobcom obchádzať porovnávanie cien so zahraničím, má priniesť odhadovanú ročnú úsporu minimálne 3 milióny eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Kalavská
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky