Ortopedickí technici sa pre konanie VšZP obrátili na súd, nový návrh je likvidačný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Všeobecná zdravotná poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.

Ortopedickí technici sa obrátili na súd pre nekonštruktívne konanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Poskytovatelia lekárenskej zdravotnej starostlivosti v segmente ortopedických pomôcok na mieru, zastupovaní Slovenskou komorou ortopedických technikov (SKOrT), žiadajú súd o nariadenie neodkladného opatrenia.

SKOrT a VšZP totiž od septembra minulého roka nedospeli k dohode o podmienkach na ďalšie obdobie. Väčšina z poskytovateľov má pritom zmluvy platné len do 31. marca tohto roka. Na nový návrh plnenia a všeobecné zmluvné podmienky, ktoré presadzovala poisťovňa, poskytovatelia neboli ochotní pristúpiť, lebo ich považujú za nevyvážené a likvidačné. Tvrdenia komory označila štátna poisťovňa za nepravdivé.

Cena práce by bola niekoľko centov

„Po prepočítaní zmätočného návrhu poisťovne by pri výrobe mnohých položiek poskytovateľom vychádzala cena práce doslova iba niekoľko centov a pri vyše dvesto pomôckach dokonca záporná cena práce. Je neprípustné, aby poskytovatelia pracovali zadarmo alebo mali dokonca väčšie výdavky, ako je poisťovňa ochotná preplatiť,“ uviedla viceprezidentka SKOrT Andrea Černá.

Poskytovatelia zastúpení komorou hromadne nepristúpili na poisťovňou doteraz predložené návrhy. Zvýhodňovali by totiž podľa Černej poisťovňu, negatívne ovplyvňovali kvalitu individuálne vyrábaných ortopedických pomôcok a z ortopedických pacientov by robili pacientov druhej triedy.

Snažili sa uzavrieť dohodu

„Všeobecná zdravotná poisťovňa dôrazne odmieta tvrdenia Slovenskej komory ortopedických technikov, že by poskytovatelia pracovali zadarmo alebo mali dokonca väčšie výdavky, ako je poisťovňa ochotná preplatiť,“ uviedol hovorca poisťovne Matej Neumann. Na rokovaniach s komorou sa podľa neho VšZP od začiatku snažila uzavrieť dohodu, ktorá bude vyhovujúca pre obe strany a prospešná najmä pre pacientov. Predkladané podmienky však SKOrT neakceptovala.

Ako uviedol hovorca VšZP, navrhovaný cenník je konsenzom medzi VšZP a zmluvnými poskytovateľmi, ktorí vzniesli pripomienky ku konkrétnym produktom. Po kalkulácii dopadu nového cenníka na náklady v tomto segmente, premietnutého na vykázaný objem z roku 2020, predstavuje navýšenie o 2,8 %.

Žiadajú o navýšenie cien

Tento dopad nezohľadňuje navýšenie ceny produktov označených ako „INDIVID“, kde sa výška normohodiny zvyšuje v návrhu zmluvy na hodnotu 18 eur, čo predstavuje priemerný nárast o takmer 28 percent. SKOrT však požaduje navýšenie cien o viac ako 50 percent oproti súčasne platným zmluvným cenám.

Túto požiadavku považuje poisťovňa v súčasnej situácii za neprimeranú a neakceptovateľnú. „VšZP vníma so strany SKOrT dlhodobú snahu o ‚nedohodu‘, aj napriek vytrvalému úsiliu VšZP k dohode dospieť. Vzhľadom na skutočnosť, že SKOrT opakovane mediálne a nekorektne vystupuje voči VšZP, sme pripravení pristúpiť k právnym krokom v záujme ochrany nášho dobrého mena,“ uzavrel Matej Neumann.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea ČernáMatej Neumann
Firmy a inštitúcie Slovenská komora ortopedických technikov (SKOrT)VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa