Pacientom po mozgovej príhode hrozia vysoké doplatky za lieky, ich náhrada nemusí byť účinná

mŕtvica
V zmysle novej revízie úhrad z dielne Ministerstva zdravotníctva SR by si mala väčšina pacientov, ktorí sú dnes liečení na riedenie krvi tzv. novými antikoagulanciami, hradiť od 30 do 80 eur mesačne. Foto: ilustračné, GettyImages

Pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu alebo majú vysoké riziko takejto závažnej komplikácie, hrozia od januára vysoké doplatky za lieky. V zmysle novej revízie úhrad z dielne Ministerstva zdravotníctva SR by si mala väčšina pacientov, ktorí sú dnes liečení na riedenie krvi tzv. novými antikoagulanciami, hradiť od 30 do 80 eur mesačne.

Moderná antikoagulačná liečba pritom dnes chráni na Slovensku pred prvými aj opakovanými mozgovými príhodami okolo 75-tisíc pacientov. Prevažnú väčšinu z nich tvorí zraniteľná populácia seniorov, ktorá bude novou zákonnou úpravou finančne dotknutá najviac. Upozorňuje na to občianske združenie Sekunda pre život, ktoré združuje pacientov po cievnej mozgovej príhode a s fibriláciou predsiení.

Náhrada liekov nemusí byť taká účinná

Pacientov podporujú aj Slovenská kardiologická spoločnosť a Slovenská neurologická spoločnosť. Obe spoločnosti zastávajú názor o nezameniteľnosti liečby a v prípade generickej náhrady upozorňujú na možné riziká a komplikácie spojené s krvácaním.

„Nakoľko cievna mozgová príhoda sa často vracia a v priebehu roka môže postihnúť pacienta aj niekoľkokrát, je dôležité, aby sme toto riziko minimalizovali. To nám dnes umožňujú lieky zo skupiny tzv. nových antikoagulancií, ktoré riedia krv pacienta a chránia ho pred vznikom krvných zrazenín,“ uviedla prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti a prednostka Neurologickej kliniky UNPJŠ v Košiciach Zuzana Gdovinová.

Tieto lieky považuje za významný príspevok vedy a medicíny v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pacientov s kardiovaskulárnym rizikom.

Lekári budú musieť nastaviť novú liečbu

K tejto iniciatíve sa pripojila aj Asociácia na ochranu práv pacientov na Slovensku. „Dopady úhradovej vyhlášky sa dotýkajú mimoriadne rizikovej skupiny kardiovaskulárnych pacientov po cievnej mozgovej príhode a infarktoch. Títo pacienti, pokiaľ nechcú platiť za svoje lieky až do 80 eur mesačne, musia prejsť na generickú náhradu. Na novú liečbu ich musí nastaviť lekár špecialista,“ uviedla prezidentka asociácie Mária Lévyová.

Upozornila však na to, že špecialisti pracujú v obmedzenom režime a v čase pandémie by sa pacienti nemali vystavovať zbytočnej návšteve lekára a rizikovému prostrediu. Asociácia preto vyzýva ministerstvo zdravotníctva, aby u tak citlivej skupiny liekov zachovalo aktuálny status quo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária LévyováZuzana Gdovinová
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientovMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSekunda pre životSlovenská neurologická spoločnosť