Pacientom so syndrómom krátkeho čreva pomôže nový liek. Podľa lekára má unikátnu schopnosť

Tenké črevo,
Syndróm tenkého čreva trápi na Slovensku asi 100 pacientov. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Univerzitná nemocnica Martin (UNM) ako prvá na Slovensku podala pacientovi so syndrómom krátkeho čreva a chronickým črevným zlyhaním liek, ktorý dokáže zväčšiť jeho rezorbčnú plochu nárastom črevných klkov.

Podľa Juraja Krivuša z 1. internej kliniky UNM je predpoklad, že po podaní lieku niektorí pacienti budú môcť úplne ukončiť vnútrožilovú formu výživy.

Tenké črevo zväčší svoj objem

„Tenké črevo je dôležitým orgánom, pretože práve cez neho sa do tela človeka vstrebávajú tuky, cukry, bielkoviny, vitamíny a stopové prvky. Pokiaľ nie je črevo dostatočne dlhé, človek nemá v tele potrebné množstvo živín, aby dokázalo prosperovať a začne chradnúť,“ uviedol Krivuš.

Podaním nového lieku podľa jeho slov tenké črevo zväčší svoj objem. „Zlepší sa jeho prekrvenie a zásoba kyslíka, takže sa následne živiny, ktoré cez neho prechádzajú, môžu do tela lepšie vstrebať,“ doplnil Krivuš.

Nemôžu ho aplikovať každému

Liek dostala pacientka, ktorej po veľmi vážnej dopravnej nehode museli odobrať podstatnú časť tenkého aj hrubého čreva. Všetky potrebné živiny si musela odvtedy denne podávať vnútrožilovou výživou.

„Komplikovanejšie bolo napríklad cestovanie. Musím ju nosiť so sebou, vrátane všetkých zdravotníckych pomôcok,“ povedala pacientka Anna Makúchová, ktorá si domácu parenterálnu výživu musela od autonehody podávať denne viac ako štyri roky.

Podľa Krivuša, ktorý je zároveň prezidentom Slovenskej spoločnosti parenterálnej a enterálnej výživy, je na Slovensku asi 100 pacientov, ktorí trpia jedným z dvoch typov syndrómu krátkeho čreva. „Ochorenie patrí medzi raritné diagnózy. Pacientov, ktorí by mohli dostať tento nový liek, je však pomerne málo. Musia totiž spĺňať prísne indikačné kritéria,“ doplnil lekár.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Krivuš
Firmy a inštitúcie Slovenská spoločnosť parenterálnej a enterálnej výživyUN Martin Univerzitná nemocnica Martin