Počty chorých na koronavírus sú nepresné, Čína ich hlási len na základe príznakov

Koronavírus
Foto: SITA/AP

Čína v utorok ohlásila 1 886 nových prípadov ochorení na koronavírus Covid-19. Pribudlo aj 98 úmrtí. Celkovo tak počet prípadov v Číne dosiahol 72 436 chorých a 1 868 mŕtvych.

Ako však upozorňuje agentúra AP, môže ísť o nepresné čísla. Provincia, v ktorej epidémia vypukla, totiž začala vykazovať počty ochorení na základe príznakov, nie výsledkov laboratórnych vyšetrení.

Podľa úradov táto zmena metodiky slúžila na to, aby chorí dostali adekvátnu liečbu rýchlejšie.

Počet ochorení klesá, WHO však varuje pred optimizmom

Zmena však zároveň spôsobila minulý týždeň prudký nárast v štatistikách. No tento týždeň počet nových ochorení každý deň klesá.

Svetová zdravotnícka organizácia je však stále opatrná. Ako uviedol jej riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus, je ešte príliš skoro povedať, že epidémia ustupuje. „Všetky scenáre sú stále v hre,“ povedal.

Ďalšia obeť spomedzi lekárov

Napriek prísnym opatreniam, vírusu podliehajú aj zdravotnícki pracovníci. Ide najmä o tých, ktorí sa nakazili v prvotných štádiách epidémie.

V utorok na vírus Covid-19 zomrel aj riaditeľ nemocnice vo Wu-Changu Liu Zhiming.

Päťdesiatjedenročný lekár bol pri epidémii od začiatku a podľa úradov sa významnou mierou podieľal na snahe zastaviť šírenie vírusu.

Pre koho je koronavírus nebezpečný

Čínske centrum pre infekčné ochorenia preskúmalo 44 672 potvrdených prípadov ochorenia. Z nich vážne symptómy, ako napríklad zápal pľúc, sa rozvinul u 14 % z nich a 5 % klasifikovali ako „vážnu chorobu“.

Smrtnosť ochorenia dosahuje 2,3 % až 2,8 % u mužov a 1,7 % u žien.

Ide teda o menej nebezpečný virus, ako sú jeho príbuzní SARS a MERS. V absolútnom počte však môže mať viac obetí, ak sa bude šíriť ľahšie ako iné koronavírusy.

Covid-19 sa u detí vyskytuje pomerne zriedka. Riziko úmrtia stúpa s vekom a inými zdravotnými problémami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tedros Adhanom Ghebreyesus
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia